Афтозний стоматит

20.03.2021

Афтозний стоматит - осередкове ураження слизової оболонки ротової порожнини, яке характеризується виникненням круглих виразок (афт) на язиці, внутрішніх поверхнях щік, м'якому піднебінні і т.д. Хвороба може носити гострий або хронічний характер. В останньому випадку виразки періодично з'являються, викликають дискомфорт і біль, а потім настає ремісія - вони загоюються, причому зазвичай не залишаючи рубців.

Афтозний стоматит класифікується за ступенем вираженості (від легкого до важкого). Відрізняється кількість афт і їх розміри, болючість і частота рецидивів. Ще виділяють різні форми хвороби. Наприклад, фіброзна зачіпає верхні шари слизової рота, некротична - руйнує епітелій, а деформуюча (найбільш складна) може стати причиною змін сполучної тканини ротової порожнини.

Причини афтозного стоматиту

Не всі фактори, що провокують утворення афт в слизовій порожнині, вивчені. Вважається, що виразки утворюються через своєрідну реакції місцевого імунітету. Саме власні клітини організму "атакують" слизові оболонки рота, викликаючи появу виразок. До причин, які можуть призвести до подібної імунної реакції, відносяться:

 • алергії;
 • механічні пошкодження: травми слизових оболонок рота зубами або краями пломб, брекетами або протезами;
 • вплив патогенних мікроорганізмів;
 • хімічні або термічні опіки.

Також виразки можуть виникати в результаті системних проблем, а саме:

 • хвороб крові;
 • гормональні збої (в тому числі під час вагітності);
 • різних патологій імунної системи і аутоімунних захворювань;
 • дефіциту вітамінів;
 • непереносимості глютену (целіакія);
 • інших важких патологій.

Прояви афтозного стоматиту

Основним симптомом цього захворювання є виразки. Вони мають округлу форму і розмір до 1 см, відрізняються вираженими межами, зверху покриті жовтим або сірим нальотом. Слизова поруч з ними стає червоною.

Найчастіше виразки зачіпають внутрішні сторони губ, щоки, мигдалини, боковини язика, м'яке піднебіння. Саме тут немає ороговілого епітелію в ротовій порожнині. А ось на яснах, твердому небі і спинці язика виразки з'являються рідше.

За дві доби до появи афт може збільшуватися загальна чутливість ротової порожнини. Ще виникає печіння, біль, підвищене слиновиділення. Подальше загоєння відбувається протягом 1-2 тижнів без рубцювання.

У 10% випадків розмір поразок може бути більше 1 см, загоєння затягується по часу до 6 тижнів, можлива також поява рубців.

Діагностика афтозного стоматиту

Підтверджує цей діагноз стоматолог, який спершу оглядає порожнину рота і розпитує пацієнта про скарги. Досвідчені лікарі вже на цій підставі можуть визначити причини запалення і підібрати ефективне лікування.

Якщо мають місце великі і / або часто рецидивуючі ураження, то додатково рекомендується виконати лабораторні діагностичні тести, в тому числі зробити мазок на мікрофлору, здати клінічний аналіз крові і біохімію.

Лікування афтозного стоматиту

Основна мета терапії при даному захворюванні зводиться до повного позбавлення від недуги або ж зниження частоти рецидивів (при хронічному перебігу). Лікування спрямоване на зняття неприємної симптоматики, усунення запалення і його причин, активізацію процесів відновлення слизових оболонок.

Найчастіше використовується місцева і системна консервативна терапія, в тому числі:

 • полоскання антисептиками або використання спеціальних спреїв;
 • нанесення протизапальних і знеболюючих гелів на пошкоджені ділянки порожнини рота;
 • прийом антигістамінних препаратів;
 • призначення глюкокортикоїдів і імуномодуляторів.

Всі медикаменти і їх дозування при стоматиті підбираються стоматологами "Дент Арт" виключно в індивідуальному порядку.

Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги