Що робити якщо хитається постійний зуб?

05.11.2021

Якщо хитаються зуби у дитини, то, мабуть, настав час зміни молочних одиниць на постійні. Але розхитаність може бути й у дорослих. А це вже тривожний сигнал та вагомий привід для звернення до фахівців.

Якщо хитається корінний зуб (пам'ятайте, що коректно називати його постійним, але в побуті часто зустрічається саме таке формулювання), то, швидше за все, наявне досить серйозне захворювання, причому не обов'язково стоматологічне. Звичайно ж, насамперед потрібно звернутися до стоматолога, який виконає лікування зубів та ясен, при необхідності направить вас до інших профільних лікарів.

Чому хитаються зуби у дорослих?

Найчастіше розхитаність постійних зубів провокують захворювання ясен та інших м'яких тканин ротової порожнини. Але нерідко хитаються зуби і з інших причин. До основних факторів належать такі:

 • захворювання ясен та пародонту, включаючи пародонтит. Зазвичай спочатку виникає запалення ясен (гінгівіт), а потім інфікування розростається, відбувається оголення зубної шийки, а фіксація кореня в лунці слабшає;
 • запальні захворювання у сфері кореня зуба. Нерідко хитається корінний зуб і через такі патології, як періодонтит, гранульома або кіста. Подібні проблеми також несуть ризик втрати зуба;
 • інші стоматологічні фактори. До них відносяться дефекти прикусу та бруксизм. У першому випадку порушується розподіл навантажень при жуванні їжі, що може призвести до витончення кісткових тканин та розхитування зубів. У випадку з бруксизмом (мимовільним скреготом) зуби можуть не тільки сильно стиратися, але й розхитуватись;
 • не стоматологічні чинники. Сюди відносяться захворювання ендокринної та травної систем, гормональні збої. Вони можуть спричинити порушення обмінних процесів в організмі, а через це стоншуються як м'які, так і кісткові тканини ротової порожнини.

Інші фактори ризику та причини, чому хитаються зуби:

 • неправильне харчування;
 • дефіцит мінералів і вітамінів.

Лікування випадання зубів у дорослих

Якщо хитається корінний зуб, то це говорить про серйозний симптом, який не можна залишати поза увагою. Потрібне лікування зубів і ясен. А отже, потрібно обов'язково звертатися до стоматолога, пройти додаткові обстеження та зайнятися усуненням причин розхитування.

Лікування випадання зубів у дорослих може бути як консервативним, так і хірургічним. Конкретна терапія обумовлена ​​тими причинами, що викликали проблему, а саме:

 • при запаленні м'яких тканин слід зняти запальний процес та усунути причини інфікування. Для цього виконується професійне чищення з видаленням бактеріальних відкладень, можуть призначатися антибіотики;
 • при періодонтиті, як правило, потрібне лікування каналів та пломбування;
 • у деяких запущених випадках ураження навколозубних тканин може знадобитися видалення частини зуба;
 • якщо причини пов'язані з неправильним прикусом, то рекомендується ортодонтичне лікування;
 • при бруксизмі показано використання спеціальних кап, які надягають на зуби на час сну та формують захисний бар'єр між зубами нижньої та верхньої щелепи (захищають їх від стирання та розхитування).

При сильному розхитуванні може застосовуватися метод шинування. Використовуються шини (спеціальні конструкції), за допомогою яких рухливі зуби з'єднуються зі здоровими, що забезпечує їх фіксацію.

До хірургічного лікування, тобто повноцінних операцій, вдаються у складних ситуаціях. До цих методів належать:

 • клаптева хірургія. Допомагає виконати видалення бактеріального нальоту в пародонтальних кишенях. Такий метод дозволяє зупинити процес руйнування кісткових структур;
 • кісткова пластика. Використовується для компенсації дефіциту кісткових тканин та запобігання втраті зубів.
Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги