Що робити, якщо кришаться зуби?

11.08.2021

Ситуації, коли зуб розкришився, зіпсував естетику та / або змусив бути обережним при кожному прийомі їжі, на жаль, не рідкісні. Така проблема завдає чимало клопоту. Ми розберемо, у зв'язку з чим кришаться зуби і що робити, якщо це сталося з вами.

Через що кришаться зуби?

До основних причин поступового руйнування зубів належать:

 1. Недотримання базових правил гігієни. Проблему часто викликає неякісна та / або нерегулярна домашня чистка разом з нехтуванням профілактичними оглядами у фахівців і послугами професійної гігієни. Через велику кількість відкладень зуби стають менш міцними, карієс починає їх поступово руйнувати.
 2. Неправильний прикус або відсутність окремих зубів. Патологічне розташування зубних рядів і / або будь-які прогалини (одиничні втрати) в них порушують нормальний розподіл навантажень. У результаті прискорюється знос емалі, утворюються тріщини на ній, починається подальше руйнування.
 3. Неправильне харчування. Нерідко скаржаться на те, що зуб розкришився, ласуни і любителі фаст-фуду. Плюс негативно на зуби впливає дефіцит кальцію та вітаміну D. Ці корисні нутрієнти ми зазвичай отримуємо з молочних продуктів, горіхів, морепродуктів.
 4. Тривала відсутність візитів до стоматолога. Якщо ви ставили пломбу 4-5 років тому, а коронці вже більше 10 років, то є ймовірність, що перша вже зовсім випала, а другій потрібна термінова заміна. Водночас з цим уже кришаться зуби. Пам'ятайте, стан навіть найнадійніших сучасних реставрацій необхідно контролювати у професіоналів.
 5. Загальні проблеми зі здоров'ям і / або несприятливе навколишнє середовище. На зуби прямо впливають і інші серйозні захворювання, на зразок цукрового діабету. Плюс часом кришаться зуби через вплив екології. Але поганий стан води або повітря, як правило, підкріплюється іншими факторами, на кшталт незбалансованого харчування або недостатньої гігієни порожнини рота.

Можливі й інші причини, такі як вагітність з вираженим дефіцитом кальцію або механічні травми (трохи більше характерно для дітей, ніж для дорослих).

Як попередити проблему кришення зубів?

Насправді простіше уникнути подібного зубного руйнування, ніж усувати наслідки. До основних заходів профілактики належить турбота про стан емалі, а саме:

 • якісна домашня гігієна порожнини рота;
 • збалансоване харчування з багатим вмістом мінералів і вітамінів;
 • контрольоване вживання солодощів і кислих продуктів. По можливості рекомендується полоскати ротову порожнину або чистити зуби після такої їжі;
 • регулярні відвідування стоматологів нашої клініки «Дент Арт»: при відсутності скарг рекомендовано 2 візити в рік і виконання комплексної профгігієни з такою ж періодичністю;
 • відмова від шкідливих звичок. Не варто гризти нігті й інші предмети, плюс краще відмовитися від куріння.

Чим допоможуть стоматологи, коли кришаться зуби?

Фахівці нашої клініки «Дент Арт» зможуть підібрати оптимальну методику відновлення пошкоджених зубів і естетики посмішки в цілому. Вибір реставрації, як правило, залежить від ступеня пошкодження.

До основних методів відновлення належать:

 • пломбування;
 • установка вінірів (оптимальні для передніх зубів);
 • установка керамічних накладок (варіант для реставрації жувальних зубів, які вже наполовину зруйновані);
 • коронки (використовуються тоді, коли зуб розкришився дуже сильно: майже не залишилося його коронкової частини).

При повному руйнуванні рекомендовані видалення та імплантація. А ось якщо розкришився зуб мудрості (навіть незначно), то його краще видаляти. Реставрація «вісімок» недоцільна. До того ж, якщо розкришився зуб мудрості, який росте під нахилом, то високі ризики пошкодження і сусідньої «сімки».

Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги