Герметизація фісур молочних і постійних зубів

19.04.2021

За статистикою, мало не у 9 з 10 підлітків при досягненні повноліття на зубних поверхнях є карієс. Найчастіше він спершу з'являється в поглибленнях (борозенках) жувальних зубів (їх стоматологи називають фісури). Найчастіше і при ретельному чищенні уникнути утворення нальоту тут складно, особливо при сильній звивистості, наявність вузьких і глибоких борозенок.

Сучасна стоматологія дозволяє попередити розвиток карієсу у дітей навіть в такій ситуації. На допомогу приходить герметизація фісур. Якщо ви хочете зробити таку процедуру в Києві, звертайтеся до спеціалістів "Дент Арт". Ми виконуємо два види герметизації - інвазивну і неінвазивну.

Що таке герметизація фісур?

У буквальному сенсі під герметизацією розуміється процедура заповнення (запечатування) природних борозенок і поглиблень зуба спеціальними рідкими матеріалами. За рахунок цього жувальна поверхня стає рівною, наліт, що виникає тут видалити набагато простіше за допомогою звичайної чистки. Також герметики містять високу концентрацію фтору, який зміцнюватиме зуб зсередини. Внаслідок цього і карієс в проблемних місцях не розвивається.

Навіщо і коли вона потрібна?

Герметизація фісур потрібна молярам (жувальним зубам) і премолярам дітей / підлітків. Саме в цих зубах знаходяться характерні поглиблення, в яких може накопичуватися наліт. Відповідні борозенки індивідуальні у кожної людини. Чим сильніше вони звиті і глибші, тим складніше піддаються простій домашній гігієні, і відповідно вище ймовірність утворення карієсу.

Фактично герметизація є профілактичним заходом направленою на захист зубів від карієсу. Рекомендувати її можна всім дітям, адже їх емаль не така тверда і міцна, як у дорослих, так що за замовчуванням ризики розвитку каріозних процесів у них вищі.

Герметизувати можна як молочні, так і постійні зуби. На молочному зубному ряді відповідну процедуру роблять у віці 2-3 років. "Запечатувати" спеціальними герметиками можна зуби після їх прорізування з ясен. При такому підході ймовірність появи карієсу на молочних зубах сильно знижується. Сама ж герметизація не впливає на розвиток зубів дітей.

Постійні зуби "запечатують" після їх появи. Найчастіше рекомендована герметизація "шісток". Вони прорізуються у дітей в 6-7 років і залишаються на все життя. Щоб їх довговічності ніщо не завадило і рекомендується додатковий захист.

Герметик залишається на період від 3 до 6 років, чого зазвичай досить, адже за цей період часу зубна емаль досить зміцніє і зможе самостійно протистояти негативним зовнішнім впливам.

Як виконується герметизація фісур?

Перед виконанням процедури необхідно виконати ретельний огляд, в тому числі з використанням збільшення. Надалі в нашій клініці "Дент Арт" може виконуватися як неінвазивний, так і інвазивний вид герметизації фісур.

Неінвазивний метод підходить для захисту як молочних, так і постійних зубів. Його використовують тоді, коли фісури характеризуються простою будовою, невеликою глибиною і відсутністю каріозних процесів. Герметик наноситься на поверхню без додаткової обробки тканин зуба.

Інвазивна герметизація вимагає попередню обробку емалі з метою відкриття недоступних для герметика порожнин. Використовується цей метод при складній формі борозенок або присутності карієсу.

Обидва види абсолютно безболісні для пацієнта, не викликають якогось дискомфорту. Послідовність дій така:

  • попереднє очищення фісури;
  • додаткова обробка за допомогою бормашини (якщо потрібно);
  • нанесення гелю, який вбирає вологу (сухість потрібна для відмінною фіксації герметика до зубних тканин);
  • заповнення фісури герметиком;
  • перевірка зручності змикання щелеп і видалення надлишків герметика (якщо потрібно).
Автор статті:
Дитячий стоматолог

Детальніше про послуги