Як лікують зуб, покритий коронкою?

07.06.2021

Одним з найбільш ефективних і поширених способів реставрації сильно пошкоджених зубів вважаються коронки. Сьогодні широко використовуються металокерамічні, керамічні та цирконієві конструкції. Для заміщення відсутніх представників зубного ряду поряд з імплантацією нерідко використовують мостовидні протези.

Якщо ортопедичне лікування у двох цих ситуаціях виконано професійно й без помилок, тобто вогнища карієсу й інших запалень повністю усунені, дотримані всі базові етапи протезування з приміркою та надійною фіксацією, то коронки й мости здатні прослужити досить довго. Але навіть якщо спочатку все зроблено філігранно, то через якийсь час зуб під коронкою все одно може захворіти.

Раніше в такому випадку, як правило, доводилося знімати протез і видаляти зуб. Сучасна стоматологія завжди націлена на зубозберігаючі методи. Більше того, зараз є можливість лікування зуба без зняття коронки. Лікар формує доступ з боку жувальної поверхні або ясен (якщо проблема криється в коренях). Після, власне, і виконуються лікувальні маніпуляції. Детальніше про те, як проводиться лікування зубів під коронкою ми й розповімо в цьому матеріалі.

Коли необхідно лікувати зуб під коронкою?

Необхідність лікування зубів, які закриті мостовидними конструкціями або одиночними коронками, може виникати у зв'язку з різними поширеними стоматологічними проблемами. Практично всі вони можуть виникати і з зубами, які не піддавалися протезуванню.

Найчастіше лікування зуба без зняття коронки проводиться при:

  • каріозних процесах;
  • пульпіті або періодонтиті (якщо протез поставили на живий зуб або попередньо були запломбовані не всі канали);
  • розвитку гранульом або кіст поблизу зубного кореня.

Як проводиться лікування зубів під коронкою?

Насамперед стоматолог повинен переконатися в тому, що є можливість лікування зуба без зняття коронки. Для цього, як правило, виконується комп'ютерна томографія. З її допомогою можна оцінити стан кореневої системи зуба, виявити присутність додаткових конструкцій, таких як анкерні штифти або кульшові вкладки. Якщо такі є, то в більшості випадків лікування зуба через протез виконати не вдасться.

Якщо можливе виконання маніпуляцій під коронкою, то сама процедура передбачає один додатковий етап — формування доступу безпосередньо до проблемної ділянки, закритої протезом. В цілому послідовність дій така:

  1. Рішення про необхідність і вибір методу знеболення. Якщо зуб під коронкою вже депульпований (мертвий), то анестезія зазвичай не потрібна. В іншому випадку застосовується місцева анестезія, а при необхідності може розглядатися можливість лікування зуба уві сні.
  2. Формування доступу до проблемної ділянки. Якщо проблема пов'язана з карієсом, то потрібно дістатися до жувальної поверхні зуба, а якщо справа в корені — то до нього (зазвичай з боку ясен). Якщо використовується металокерамічна коронка, то лікування зуба зазвичай вимагає більше часу: просвердлити лікарю потрібно не тільки керамічний шар, але й розташований під ним металевий каркас.
  3. Безпосередньо лікувальні маніпуляції. При наявності карієсу видаляються уражені тканини та виконується пломбування. Якщо проблема пов'язана з кореневими каналами, то здійснюється їх очищення, антисептична обробка, герметичне заповнення гутаперчею тощо.
  4. Коли лікування зуба завершено, то залишається тільки закрити утворений отвір у протезі. Для цього застосовуються сучасні композитні матеріали, які засвічуються фотополімерною лампою. Це надає композиту високої міцності.

У випадку запалення зубного кореня або наявності кісти, коронка зазвичай залишається цілою. Доступ до проблемного місця забезпечується через отвір у яснах, а потім робиться резекція зубного кореня.

Наші лікарі спочатку завжди націлені на те, щоб зберегти й вилікувати зуб. І тільки якщо консервативні методи не дають результатів, то можуть бути запропоновані радикальні заходи — видалення.