Як видаляють зуб з коронкою
10.05.2022Видалення зуба — відповідальна та достатньо складна процедура. До неї в сучасній стоматології вдаються лише в ситуаціях, коли зуб уже не можна врятувати, або за наявності інших вагомих показань. Операція лише ускладнюється, якщо на "проблемну" одиницю встановлено коронку та вкладку. Видаляти у такому випадку доведеться як зуб, так і ці ортопедичні конструкції.
Стоматологи-хірурги "Дент Арт" з власного досвіду розкажуть, як відбувається видалення зуба зі вкладкою та коронкою.
Коли потрібне видалення зуба з коронкою?
Необхідність видаляти зуб разом з ортопедичною конструкцією може виникати як у терміновому (ургентному), так і в плановому порядку. До основних показань для такої маніпуляції належать:
- гнійне запалення у районі кореня зуба. До видалення вдаються тоді, коли зняти запальний процес не допомагають ні медикаменти, ні дренування;
- перелом кореня зуба;
- такі захворювання щелепи, як флегмона, періостит або остеомієліт. Видалення зуба проводять за відсутності ефекту від консервативної терапії;
- запущений пародонтит з сильною рухливістю зубів (третій ступінь з висуванням на 2/3 і більше);
- інфекційне вогнище в періодонті при неможливості виконання лікування каналів (наприклад, через викривлені канали або їх непрохідність).
Етапи видалення зуба з коронкою та вкладкою?
"Проблемний" зуб зазвичай видаляють разом з одиничною коронкою або мостоподібним протезом. З мостом іноді можливі винятки: його можна розпиляти лише частково, потім видалити зубну одиницю. Але після загоєння лунки все одно потрібно буде видаляти залишки протезу, а потім виготовити новий — з урахуванням ще одного відсутнього зуба.
Видалення зуба з коронкою включає наступні етапи:
- Підготовка та проведення діагностичного обстеження. Може виконуватись рентген, що дозволяє оцінити поточний стан зуба, стадію патологічного процесу.
- Зняття коронки та вкладки. Як правило, для цього використовується метод розпилювання, оскільки цілісність протезу зберігати не потрібно: зубна одиниця під ним також буде видалена.
- Безпосереднє видалення зуба.
- Подальші заходи щодо відновлення зубного ряду. Це може бути імплантація (у тому числі одномоментна, за наявності відповідних умов) або встановлення нового протезу, наприклад мостовидного.
Як видаляють зуб з коронкою в Дент Арт?
Операція завжди проводиться зі знеболенням. У більшості випадків достатньо місцевої анестезії, але при необхідності можуть бути розглянуті й альтернативні варіанти, включаючи медикаментозну седацію (видалення уві сні).
Видалення зуба з вкладкою та коронкою є складнішою маніпуляцією. У цьому випадку є ризик, що кульшова вкладка відокремиться від зубної одиниці, а стоматологу-хірургу доведеться "позбавлятися" їх частинами.
В утворену лунку поміщають ранозагоювальні та протизапальні матеріали, які самостійно розсмоктуються в процесі загоєння. Якщо проводиться одномоментна імплантація, то видалення має бути особливо дбайливим: необхідно зберегти цілісність стін лунки для подальшої стабілізації титанового штифта (штучного кореня).
У реабілітаційний період після видалення зуба потрібно беззаперечно дотримуватися рекомендацій лікаря, у тому числі:
- не полоскати рота;
- забезпечувати щадну гігієну ротової порожнини;
- перші дні уникати важких фізичних навантажень, не приймати ванну, не здійснювати авіаперельоти;
- не пропускати призначений контрольний огляд після видалення зуба.