Як видаляють зуб з коронкою

10.05.2022

Видалення зуба — відповідальна та достатньо складна процедура. До неї в сучасній стоматології вдаються лише в ситуаціях, коли зуб уже не можна врятувати, або за наявності інших вагомих показань. Операція лише ускладнюється, якщо на "проблемну" одиницю встановлено коронку та вкладку. Видаляти у такому випадку доведеться як зуб, так і ці ортопедичні конструкції.

Стоматологи-хірурги "Дент Арт" з власного досвіду розкажуть, як відбувається видалення зуба зі вкладкою та коронкою.

Коли потрібне видалення зуба з коронкою?

Необхідність видаляти зуб разом з ортопедичною конструкцією може виникати як у терміновому (ургентному), так і в плановому порядку. До основних показань для такої маніпуляції належать:

 • гнійне запалення у районі кореня зуба. До видалення вдаються тоді, коли зняти запальний процес не допомагають ні медикаменти, ні дренування;
 • перелом кореня зуба;
 • такі захворювання щелепи, як флегмона, періостит або остеомієліт. Видалення зуба проводять за відсутності ефекту від консервативної терапії;
 • запущений пародонтит з сильною рухливістю зубів (третій ступінь з висуванням на 2/3 і більше);
 • інфекційне вогнище в періодонті при неможливості виконання лікування каналів (наприклад, через викривлені канали або їх непрохідність).

Етапи видалення зуба з коронкою та вкладкою?

"Проблемний" зуб зазвичай видаляють разом з одиничною коронкою або мостоподібним протезом. З мостом іноді можливі винятки: його можна розпиляти лише частково, потім видалити зубну одиницю. Але після загоєння лунки все одно потрібно буде видаляти залишки протезу, а потім виготовити новий — з урахуванням ще одного відсутнього зуба.

Видалення зуба з коронкою включає наступні етапи:

 1. Підготовка та проведення діагностичного обстеження. Може виконуватись рентген, що дозволяє оцінити поточний стан зуба, стадію патологічного процесу.
 2. Зняття коронки та вкладки. Як правило, для цього використовується метод розпилювання, оскільки цілісність протезу зберігати не потрібно: зубна одиниця під ним також буде видалена.
 3. Безпосереднє видалення зуба.
 4. Подальші заходи щодо відновлення зубного ряду. Це може бути імплантація (у тому числі одномоментна, за наявності відповідних умов) або встановлення нового протезу, наприклад мостовидного.

Як видаляють зуб з коронкою в Дент Арт?

Операція завжди проводиться зі знеболенням. У більшості випадків достатньо місцевої анестезії, але при необхідності можуть бути розглянуті й альтернативні варіанти, включаючи медикаментозну седацію (видалення уві сні).

Видалення зуба з вкладкою та коронкою є складнішою маніпуляцією. У цьому випадку є ризик, що кульшова вкладка відокремиться від зубної одиниці, а стоматологу-хірургу доведеться "позбавлятися" їх частинами.

В утворену лунку поміщають ранозагоювальні та протизапальні матеріали, які самостійно розсмоктуються в процесі загоєння. Якщо проводиться одномоментна імплантація, то видалення має бути особливо дбайливим: необхідно зберегти цілісність стін лунки для подальшої стабілізації титанового штифта (штучного кореня).

У реабілітаційний період після видалення зуба потрібно беззаперечно дотримуватися рекомендацій лікаря, у тому числі:

 • не полоскати рота;
 • забезпечувати щадну гігієну ротової порожнини;
 • перші дні уникати важких фізичних навантажень, не приймати ванну, не здійснювати авіаперельоти;
 • не пропускати призначений контрольний огляд після видалення зуба.
Автор статті:
Хірург-імплантолог

Детальніше про послуги