Лікування зубів при вагітності
23.02.2021Під час вагітності у жінок нерідко загострюються проблеми з зубами і яснами. В ідеалі ще на етапі планування зачаття рекомендується розібратися з наявними стоматологічними захворюваннями. Але якщо необхідність лікування виникає вже тоді, коли ви в положенні, відкладати візит до стоматолога теж не варто.
Так, не всі способи терапії та препарати в цей період можна застосовувати, але і запускати інфекції не можна, адже це може бути небезпечно для здоров'я і мами, і її малюка.
Що можна безпечно лікувати при вагітності?
Жінки в положенні в обов'язковому порядку відвідують лікаря-стоматолога для оцінки стану зубів і ротової порожнини. Більшість виявлених захворювань можна безпечно вилікувати і нічим не нашкодити плоду. До таких належать такі хвороби:
- всі стадії карієсу;
- періодонтит;
- пульпіт;
- хвороби ясен і пародонту (гінгівіт, стоматит, пародонтит).
Ще вагітним можна займатися протезуванням або видаляти зуби з використанням місцевої анестезії. Але врахуйте, що в ідеалі таке лікування зубів краще виконувати в 2-му триместрі (5-6 місяць вагітності). Це найбільш спокійний період, коли ризиків для малюка майже немає.
Чому вагітним не можна зволікати зі стоматологічними проблемами?
Запалені ясна або уражений карієсом зуб - це інфекційний осередок, який може поширюватися по організму з кров'ю і надати незворотної шкоди плоду. Під час виношування малюка імунний захист мами ослаблений, а стан плода повністю залежить від її здоров'я. У зв'язку з цим ймовірність ускладнень і активного прогресування патологій тільки збільшується.
Будь-які запальні захворювання потрібно починати лікувати якомога раніше. Не відкладайте консультацію з нашими спеціалістами в Києві. Наприклад, прогресуючий пульпіт може спровокувати запалення м'яких тканин, а потім і кістки. В результаті буде потрібно термінове оперативне втручання, яке здатне зашкодити вагітній і плоду.
Що не лікують під час вагітності?
Якщо ви в положенні, то від деяких стоматологічних процедур бажано відмовитися, а саме:
- відбілювання зубів;
- установки імплантатів;
- видалення зубів (виконується тільки при дотриманні суворих показань);
- виправлення прикусу (до зачаття дитини краще завершити процес носіння брекетів).
Рентген-знімки і знеболюючі препарати
При вагітності головні обмеження при вирішенні стоматологічних проблем пов'язані з використанням знеболюючих ліків і діагностикою, а саме рентген-знімками.
Так, в перші 12 тижнів після зачаття будь-яка рентгенографія забороняється. Весь термін вагітним не можна робити панорамні знімки зубів (ортопантомограму), а ось прицільні - з другого триместру допустимі. При них опромінююча доза мінімальна, на здоров'я дитини вона ніяк не впливає.
Здатні нашкодити і різні знеболюючі. Вагітним жінкам не призначається седація і загальний наркоз, а ось місцева анестезія може застосовуватися починаючи з 13-го тижня.
До групи ризику входять й інші медикаменти, в тому числі:
- препарати, які розріджують кров (припустимо, аспірин);
- лідокаїн. Він може сильно знижувати тиск.
Знеболюючі засоби також призначаються вагітним з максимальною обережністю.
Поради по лікуванню і профілактиці для вагітних від "Дент Арт"
- Якщо вагітність планова, намагайтеся повністю вилікувати зуби ще до зачаття.
- У перші 3 місяці стоматологічні процедури виконуються тільки за показаннями: якщо без них є серйозна небезпека для здоров'я жінки / дитини.
- При гострому зубному болю та інших скаргах відразу ж звертайтеся до наших лікарів.
- Найсприятливіший період для звернення до стоматолога - другий триместр. Час закладання органів плода вже завершився, що зводить до мінімуму стоматологічні обмеження.
- З 7-го місяця важливо уникнути передчасних пологів. Ризики підвищує не стільки саме звернення до стоматолога, скільки страх і фактор стресу.
- Щоб знизити ймовірність стоматологічних хвороб, приділяйте достатню увагу профілактиці та домашній гігієні.
- Намагайтеся харчуватися правильно, збагативши свій раціон мікроелементами і вітамінами.
- Дотримуйтеся режиму сну і неспання, що буде корисно і для вас, і для малюка.
- Чистіть зуби не тільки вранці і ввечері, а після кожного прийому їжі, щоб тим самим мінімізувати ймовірність розвитку карієсу.
- При кровоточивості ясен використовуйте антисептичні відвари рослинного походження. Вони не дозволять розвинутися запальним процесам.
- Обов'язково пройдіть профілактичні огляди у стоматолога не менше двох разів за вагітність.
Більше інформації: лікування зубів.