Лікування зубів при вагітності

23.02.2021

Під час вагітності у жінок нерідко загострюються проблеми з зубами і яснами. В ідеалі ще на етапі планування зачаття рекомендується розібратися з наявними стоматологічними захворюваннями. Але якщо необхідність лікування виникає вже тоді, коли ви в положенні, відкладати візит до стоматолога теж не варто.

Так, не всі способи терапії та препарати в цей період можна застосовувати, але і запускати інфекції не можна, адже це може бути небезпечно для здоров'я і мами, і її малюка.

Що можна безпечно лікувати при вагітності?

Жінки в положенні в обов'язковому порядку відвідують лікаря-стоматолога для оцінки стану зубів і ротової порожнини. Більшість виявлених захворювань можна безпечно вилікувати і нічим не нашкодити плоду. До таких належать такі хвороби:

 • всі стадії карієсу;
 • періодонтит;
 • пульпіт;
 • хвороби ясен і пародонту (гінгівіт, стоматит, пародонтит).

Ще вагітним можна займатися протезуванням або видаляти зуби з використанням місцевої анестезії. Але врахуйте, що в ідеалі таке лікування зубів краще виконувати в 2-му триместрі (5-6 місяць вагітності). Це найбільш спокійний період, коли ризиків для малюка майже немає.

Чому вагітним не можна зволікати зі стоматологічними проблемами?

Запалені ясна або уражений карієсом зуб - це інфекційний осередок, який може поширюватися по організму з кров'ю і надати незворотної шкоди плоду. Під час виношування малюка імунний захист мами ослаблений, а стан плода повністю залежить від її здоров'я. У зв'язку з цим ймовірність ускладнень і активного прогресування патологій тільки збільшується.

Будь-які запальні захворювання потрібно починати лікувати якомога раніше. Не відкладайте консультацію з нашими спеціалістами в Києві. Наприклад, прогресуючий пульпіт може спровокувати запалення м'яких тканин, а потім і кістки. В результаті буде потрібно термінове оперативне втручання, яке здатне зашкодити вагітній і плоду.

Що не лікують під час вагітності?

Якщо ви в положенні, то від деяких стоматологічних процедур бажано відмовитися, а саме:

 • відбілювання зубів;
 • установки імплантатів;
 • видалення зубів (виконується тільки при дотриманні суворих показань);
 • виправлення прикусу (до зачаття дитини краще завершити процес носіння брекетів).

Рентген-знімки і знеболюючі препарати

При вагітності головні обмеження при вирішенні стоматологічних проблем пов'язані з використанням знеболюючих ліків і діагностикою, а саме рентген-знімками.

Так, в перші 12 тижнів після зачаття будь-яка рентгенографія забороняється. Весь термін вагітним не можна робити панорамні знімки зубів (ортопантомограму), а ось прицільні - з другого триместру допустимі. При них опромінююча доза мінімальна, на здоров'я дитини вона ніяк не впливає.

Здатні нашкодити і різні знеболюючі. Вагітним жінкам не призначається седація і загальний наркоз, а ось місцева анестезія може застосовуватися починаючи з 13-го тижня.

До групи ризику входять й інші медикаменти, в тому числі:

 • препарати, які розріджують кров (припустимо, аспірин);
 • лідокаїн. Він може сильно знижувати тиск.

Знеболюючі засоби також призначаються вагітним з максимальною обережністю.

Поради по лікуванню і профілактиці для вагітних від "Дент Арт"

 1. Якщо вагітність планова, намагайтеся повністю вилікувати зуби ще до зачаття.
 2. У перші 3 місяці стоматологічні процедури виконуються тільки за показаннями: якщо без них є серйозна небезпека для здоров'я жінки / дитини.
 3. При гострому зубному болю та інших скаргах відразу ж звертайтеся до наших лікарів.
 4. Найсприятливіший період для звернення до стоматолога - другий триместр. Час закладання органів плода вже завершився, що зводить до мінімуму стоматологічні обмеження.
 5. З 7-го місяця важливо уникнути передчасних пологів. Ризики підвищує не стільки саме звернення до стоматолога, скільки страх і фактор стресу.
 6. Щоб знизити ймовірність стоматологічних хвороб, приділяйте достатню увагу профілактиці та домашній гігієні.
 7. Намагайтеся харчуватися правильно, збагативши свій раціон мікроелементами і вітамінами.
 8. Дотримуйтеся режиму сну і неспання, що буде корисно і для вас, і для малюка.
 9. Чистіть зуби не тільки вранці і ввечері, а після кожного прийому їжі, щоб тим самим мінімізувати ймовірність розвитку карієсу.
 10. При кровоточивості ясен використовуйте антисептичні відвари рослинного походження. Вони не дозволять розвинутися запальним процесам.
 11. Обов'язково пройдіть профілактичні огляди у стоматолога не менше двох разів за вагітність.

Більше інформації: лікування зубів.

Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги