Молочні зуби у дорослих. Норма чи аномалія? І що з цим робити?

25.06.2021

Вважається, що тема молочних зубів актуальна тільки для дитячої стоматології. Але насправді вони часто зустрічаються й у дорослих. Підтверджують це і професійні стоматологи, і періодичні публікації в соцмережах і на форумах, де люди питають поради щодо того, нормально це чи ні та що з цим робити. Молочні зуби у дорослих зустрічаються, причому це дуже поширена ситуація, а не окремий випадок один на мільйон. Давайте розбиратися, чому вони не випадають і що треба робити.

Основи фізіології або чим молочні зуби відрізняються від постійних?

Заміна молочних зубів на постійні обумовлена ​​зміною розміру щелепи з дорослішанням людини. У дорослої людини вона більша, відповідно, і постійні зуби крупніші. Ще молочні зуби відрізняються від постійних меншою щільністю та невисокою мінералізацією тканин. Це лише підтверджує їх тимчасовий характер і меншу довговічність за замовчуванням.

Ще відрізняється й коренева частина цих зубів. Так, у довжину «дорослий» зуб помітно більший. А «коріння» у молочних зубів також є, але вони йдуть не в глибину, а в ширину, завдяки чому не заважають зростанню зачатків постійних. Після повного формування молочного зуба починається процес резорбції коренів, тобто їх розсмоктування. І в нормі вони незабаром витісняються постійними. Але бувають і винятки з правил.

Чому не випадають молочні зуби в дорослих?

Якщо молочний зуб не випав, то його називають персистентним. Фізіологічно це обумовлено тим, що зачатки постійних зубів не сформувалися та / або вони не «витісняють» (чи не рухають вгору) молочний. До основних причин такої ситуації належать наступні явища:

  • аномальний розвиток зубощелепної системи або генетичні особливості організму;
  • травми;
  • збої обмінних процесів;
  • занадто глибоке розташування зачатків постійного зуба;
  • неправильна позиція або дефіцит місця для нормального прорізування постійного зуба;
  • запальні або інші патологічні процеси в молочних зубах.

Детальніше варто розповісти про останню причину. Перешкодити розвитку зачатків постійних зубів можуть запущені проблеми з молочними. Так, якщо не вилікувати таке запальне захворювання, як періодонтит у дитини (є одним з ускладнень карієсу або проблем з пародонтом), то інфекція може вразити і постійний зуб. Ось чому своєчасна консультація стоматолога при хворобах дитячих зубів дійсно дуже важлива.

Чи необхідне видалення молочного зуба у дорослих?

Що робити при наявності персистентного зуба? Для цього перш за все потрібна консультація стоматолога. Він оцінить його стан, зробить рентгенівський знімок, щоб побачити повну картину.

Коли необхідно видалити молочний зуб у дорослих:

  • якщо він заважає зростанню постійного, підвищуючи ризики неправильного положення постійного зубного ряду;
  • якщо знімок показує, що зачатки постійного зуба є. А, наприклад, у разі їх глибокого залягання згодом можуть використовуватися брекет-системи для «витягування» проблемного зуба;
  • якщо молочний зуб рухливий, незалежно від наявності / відсутності зачатків постійного.

Якщо молочний зуб нерухомий, його коріння не розсмокталися, він нормально виконує свої функції, а зачатки постійного відсутні, то наявний зуб краще зберегти. А щоб скорегувати естетику, можна скористатися різними способами реставрації, в тому числі встановити вініри.

Молочні зуби в дорослих зустрічаються не так рідко, як може здатися. Така ситуація не є нормою. Але й рішення про їх видалення повинно бути обґрунтованим.

Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги