Оклюзія зубів

02.07.2021

Наша зубощелепна система складається не тільки з зубів і ясен, а й зі скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС) і жувальної мускулатури. Від того, наскільки злагоджено працюють всі ці складові, залежить змикання або оклюзія зубів, тобто численні контакти, що виникають між зубними рядами верхньої та нижньої щелеп.

При фізіологічному (нормальному) змиканні зуби не схильні до патологічного стирання, а м'язи, які беруть участь в пережовуванні їжі, працюють коректно, розслаблені в стані спокою. Якщо оклюзія зубів зміщена, то кількість міжзубних контактів відхиляється від норми, підвищуються ризики патологій зубів і пародонту. Подібне може бути обумовлено дефектами прикусу або виникати при частковій відсутності зубів.

Давайте розглянемо види, методи визначення та нормалізації оклюзії зубів докладніше.

Різновиди оклюзії зубів

Виділяють такі види положення щелеп одна відносно одної:

  • центральне. Таке змикання вважається нормальним, при ньому нижня щелепа розташовується фізіологічно правильно, забезпечується рівномірна напруга жувальної мускулатури та максимальне число зубних контактів;
  • переднє. У цьому випадку нижня щелепа висунута вперед, в результаті чого передні зуби контактують один з одним ріжучими краями;
  • бокове (ліве або праве). У цій ситуації має місце зміщення нижньої щелепи ліворуч або праворуч. У результаті виникає роз'єднання зубів, а при вираженій патології — різкий дисбаланс жувальних навантажень.

Розуміння видів оклюзії необхідне сьогодні в будь-якому стоматологічному напрямку, в тому числі в:

  • реставраційній стоматології. Тут це дозволяє відтворити не тільки естетику, а й функціональність зубів. Врахування оклюзії забезпечує довговічність не тільки реставрацій, а й решти зубного ряду, виключаючи зростання небажаних навантажень на нього;
  • ортодонтії. Однією з основних цілей виправлення прикусу є забезпечення оптимальної оклюзії;
  • ортопедії. Оклюзія зубів враховується для нормалізації навантажень на коронки й інші конструкції, попередження негативних впливів на пародонт;
  • імплантології. Тут оклюзійні взаємини дозволяють виключити асиметрію в роботі жувальної мускулатури та домогтися збалансованого розподілу навантажень після установки дентальних імплантатів.

Визначення центральної оклюзії

Визначення оклюзії — важливий діагностичний захід при плануванні стоматологічного лікування. Особливо важливо виявляти оклюзійні взаємини при частковій відсутності зубів. Від змикання зубних рядів прямо залежать розміри імплантатів, конфігурація, розмір і форма жувальних поверхонь протезів і т.д.

Для визначення центральної оклюзії наші стоматологи в «Дент Арт» просять пацієнта зімкнути зуби та виконати кілька ковтальних рухів. Це дозволяє оцінити наявні множинні контакти, а при наявності відхилень — виявити ідеальне співвідношення для всіх складових зубощелепної системи.

Якщо у пацієнта відсутні передні зуби або повністю відсутні всі зуби, то визначення центральної оклюзії здійснюється зі застосуванням спеціальних воскових валиків.

Отримані відомості допомагають скласти оптимальний план реставрації, протезування та / або імплантації зубів.

Нормалізація оклюзії зубів

Для корекції оклюзійних взаємин у нас у «Дент Арт» застосовуються ортопедичні та хірургічні методи. При одиничній втраті зубів, як правило, достатньо виконання раціонального протезування, а додаткове лікування оклюзії зубів не потрібне.

У складних ситуаціях ми застосовуємо спеціальні техніки, які дозволяють поступово нормалізувати прикус, в тому числі вивести нижню щелепу в фізіологічно правильне положення. В результаті також вдається зняти гіпертонус м'язів і повернути нормальну оклюзію.

Автор статті:
Гнатолог, Ортопед

Детальніше про послуги