Панорамний знімок зубів (ОПТГ)

27.12.2021

Панорамний знімок зубів (він же ортопантомограма або ОПТГ) – це популярний у сучасній стоматології метод діагностики зубощелепної системи із застосуванням рентгенологічного обладнання. Знімок дозволяє оцінити стан усіх зубів, кісток та м'яких тканин ротової порожнини. При цьому для самої діагностичної процедури використовується спеціальний апарат, що обертається (ортопантомограф), що гарантує високу швидкість обстеження і мінімальне променеве навантаження на організм.

Переваги панорамного знімку

Насамперед це абсолютно безболісна та безпечна процедура діагностики. До її переваг також належить:

  • мінімальні витрати часу: рентген-знімок виконується приблизно за півхвилини, а разом із підготовкою потрібно всього кілька хвилин;
  • висока точність даних, які дозволяють планувати різні стоматологічні процедури, починаючи від терапевтичного лікування і закінчуючи складними процедурами імплантації, протезування або виправлення прикусу;
  • велика інформативність: ортопантомограма дозволяє оцінити поточний стан всіх зубів і навколишніх кісткових і м'яких тканин. Ці відомості допоможуть поставити правильний діагноз та визначитися з оптимальною тактикою лікування;
  • доступність. Вартість панорамного знімку в нашій клініці "Дент Арт" у Києві становить 350 грн (станом на 27.12.2021), що майже втричі дешевше, ніж комп'ютерна томографія щелеп.

Що може виявити панорамний знімок зубів?

За допомогою даного рентгенологічного дослідження лікар-стоматолог отримує інформацію про стан скронево-нижньощелепного суглоба, всіх зубів, гайморових пазух і не тільки. Панорамний знімок дозволяє виявити такі стоматологічні патології:

  • каріозні осередки;
  • різні запальні процеси;
  • захворювання пародонту і кістки, причому найчастіше на ранніх стадіях;
  • кісти, гранульоми та інші новоутворення у м'яких та твердих тканинах зубощелепної системи;
  • різні аномалії розвитку зубів у дітей.

Також за допомогою панорамних знімків можна перевірити якість проведення стоматологічних маніпуляцій, наприклад пломбування каналів. Хоча безпосередньо з цією метою можливе виконання так званого прицільного знімка зубів (радіовізіографії).

Як виконується панорамний знімок?

Для виконання ОПТГ використовується ортопантомограф. Це спеціальний апарат із рухомою частиною, яка в ході виконання знімка робить оберт навколо голови пацієнта і потім видає цифрове (або плівкове) зображення зубощелепної системи.

Сама процедура абсолютно безболісна і не завдає дискомфорту, вимагає мінімум часу (оборот навколо голови здійснюється за 20 секунд) і передбачає мінімальне променеве навантаження (до 0.02 м3в, тоді як допустиме опромінення на рік для дорослого дорівнює 150 м3в, тобто в 7500 разів більше) .

На підставі розшифровки результатів панорамного знімку лікарі "Дент Арт" ставлять діагноз, підбирають лікування або призначають додаткову діагностику.

Що краще КТ чи панорамний знімок зубів?

Ортопантомограма та комп'ютерна томографія є не взаємовиключними, а скоріше діагностичними методами, що доповнюють один одного. Допустимо, панорамний знімок найчастіше інформативніше при оцінці прилягання пломб і коронок, а КТ краще виявляє дрібні кісти: на знімку ОПТГ, що виконується в одній площині, вони можуть бути не помітні або погано помітні.

Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги