Профілактика карієсу в дітей

19.07.2022

Карієс небезпечний не лише для дорослих, а й для дітей. Причому для ще не зміцнілого ростущого організму ризики зазвичай навіть вищі. По-перше, через ще не настільки міцну зубну емаль у дитини каріозний процес розвивається набагато швидше. По-друге, багато дітей — невтомні ласуни, готові їсти солодощі на сніданок, обід і вечерю. По-третє, діти ще не можуть якісно чистити зуби, а підлітки — нерідко просто не хочуть, лінуються.

Як результат, профілактика карієсу у дітей — складне й відповідальне завдання. Вона насамперед лягає на плечі батьків. Якою має бути якісна профілактика карієсу у дітей? Про це розповість наш дитячий стоматолог клініки "Дент Арт" у Києві.

Відразу зазначимо, що профілактика карієсу в дітей — це цілий комплекс заходів, що включає як професійні методи (герметизацію фісур у дітей, фторування зубів, зняття зубних відкладень), так і належний домашній догляд. А тепер пропонуємо розібрати все детальніше.

Герметизація фісур

Щоб запобігти карієсу в дітей, можна виконати герметизацію фісур, тобто природних заглиблень (борозенок), що є на жувальних зубах. Саме тут залишаються частинки їжі, активно розмножуються бактерії та накопичується наліт, що може призводити до розвитку каріозних процесів.

Відповідно, герметизація фісур у дітей — це процедура, під час якої дитячий стоматолог заповнює борозенки на жувальних поверхнях спеціальним рідким фотокомпозитом, а потім виконує шліфування. В результаті відчутно зменшується ймовірність розвитку карієсу. Виконувати таку процедуру "запечатування" фісур дітям можна як на молочних, так і на постійних зубах.

Фторування зубів дітям

Дитяча зубна емаль не така міцна й часто вимагає додаткового захисту. Для цього в ідеалі відразу після прорізування варто виконати фторування зубів. Дитячий стоматолог нашої клініки "Дент Арт" наносить на поверхню емалі спеціальні суміші з фтором та іншими мінеральними речовинами. Вони можуть бути у формі гелю, розчину або крему.

Зняття зубних відкладень

Перед фторуванням, а також при утворенні в дітей нальоту на зубах рекомендується виконувати професійну гігієну. Вона насамперед спрямована на зняття зубних відкладень, які підвищують ймовірність не тільки карієсу, а й таких захворювань ясен, як гінгівіт і стоматит.

Метод професійного чищення дитячий стоматолог вибирає індивідуально. Але головне, що будь-який спосіб зняття зубних відкладень у сучасній стоматології безболісний та комфортний для дитини. А також нешкідливий для зубної емалі.

Правила домашнього догляду за зубами дитини

Щоб попередити карієс і інші проблеми з зубами, рекомендується щонайменше двічі на рік відвідувати дитячого стоматолога. Крім того, потрібно дотримуватися базових правил домашнього догляду, а саме:

  • починати чистити зуби малюкові потрібно вже при прорізуванні перших молочних зубів, застосовуючи спеціальні серветки;
  • використовувати дитячі щітки, пасти, дотримуючись рекомендацій наших лікарів. Щітки мають бути з м'якою щетиною, а також оригінально оформлені, щоб вони подобалися дитині. Крім того малюкам потрібна органічна паста, яку можна ковтати;
  • привчити дитину чистити зуби двічі на день, а також допомагати їй очищати важкодоступні місця;
  • контролювати та/або мотивувати підлітків до якісного домашнього догляду.

Також для профілактики карієсу у дітей рекомендується сформувати в дитини правильні харчові звички, у тому числі скорочуючи та контролюючи споживання солодощів, випічки, солодких газованих напоїв та інших швидких вуглеводів.

Автор статті:
Дитячий стоматолог

Детальніше про послуги