Зуби мудрості: міфи та факти

07.01.2022

Щодо зубів мудрості є найбільше міфів у стоматології. Так, навіть сьогодні можна почути, що без них у людини змінюється овал обличчя або що їх прорізування обов'язково мусить супроводжуватись болем. Ще один міф: видалення зубів мудрості обов'язково тривале та складне. Хоча насправді це не так.

На противагу домислам незаперечним фактом є те, що зуби мудрості рекомендовано видаляти. Навіть без показань, тобто скарг на них у вигляді болю або ризику пошкодження сусідніх «сімок». До речі, так само роблять у провідних стоматологічних клініках світу, у тому числі в США та Канаді.

У цій статті наші хірурги «Дент Арт» не лише розвіють міфи про видалення зубів мудрості, а й докладно розкажуть про реальний стан справ, тобто факти.

Поширені міфи про зуби мудрості

Справді щодо «вісімок» існує багато помилок та стереотипів. Найгірше те, що через це буває так, що видалення зубів мудрості відкладається, а люди готові терпіти дискомфорт або навіть ризикувати здоров'ям розташованих поруч «сімок».

До типових міфів про «вісімку» належать такі:

 1. Видалення зубів мудрості змінить овал обличчя. Це абсолютно не так, адже «вісімки» розташовані всередині щелепи і не здатні скорегувати форму обличчя.
 2. Під час прорізування обов'язково треба терпіти дискомфорт та біль. Зуби мудрості часто з'являються з неприємними відчуттями, хоча б тому, що у них немає молочних «попередників». Але іноді прорізування «вісімок» вважається патологічним, і тоді потрібно звертатися по допомогу, а не терпіти. До приводів для запису до стоматолога належать набряк щоки, часті травмування язика або губ зубом, гострий біль, що не стихає.
 3. Видаляти зуби мудрості — це у 100% випадків складно, довго та боляче. Болючих відчуттів пацієнт у клініці «Дент Арт» точно не матиме, адже у нас використовуються сучасні методи знеболювання. До того ж не завжди процедура займе багато часу і вимагатиме складних маніпуляцій. Хоча загальна віддаленість зубів, неправильне розташування або зміщення нерідко додають клопоту стоматологу-хірургу.

Факт: зуби мудрості рекомендується видаляти всім

Сучасна стоматологія вже дійшла до того, щоб видаляти «вісімки» у будь-якому випадку. Фактично, в 99% ситуацій, щоб не бути зовсім категоричними. І ось чому:

 • дуже рідко зуби мудрості правильні (не ретеновані, не дистоповані та не небезпечні для «сімок»);
 • відсутність скарг на даний момент ще не означає, що немає прихованих проблем;
 • «вісімки» не беруть участь у прикусі, тобто функціональної ролі не мають;
 • зуби мудрості підвищують ризики запальних процесів, оскільки ускладнюють домашній догляд.

А ще є багато ситуацій, коли видалення зубів мудрості — не рекомендація, а необхідність. До головних показань належать:

 • брак місця на щелепі, через що «вісімки» просто не можуть зайняти правильну позицію в зубному ряді;
 • часткове прорізування. У такому випадку якісний домашній догляд утруднений, а розвиток карієсу — питання часу;
 • запущені запальні процеси, у тому числі й через ускладнення каріозних процесів.

Стандартна процедура видалення вісімок займає близько 15-25 хвилин. Для знеболювання застосовується місцева анестезія. Надалі також потрібно буде дотримуватися наступних нескладних рекомендацій:

 • не їсти 2 години після операції;
 • відмовитися в день видалення від чищення зубів та полоскання рота;
 • не пити/не їсти гаряче протягом 24 годин;
 • обмежити фізичні навантаження у перші 2-3 дні.
Автор статті:
Хірург, Хірург-імплантолог

Детальніше про послуги