Анкілоз СНЩС: причини, діагностика та лікування

25.04.2022

Анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС) — це патологія, що викликає зниження його рухливості в результаті зрощення кісток і хрящів. Окремо виділяється анкілоз зуба. Це досить рідкісна хвороба, характерна для молочних (і рідше для постійних) зубів. Зубний корінь зрощується з лункою (заглибленням у кістці), не випадає вчасно та порушує розвиток щелепи дитини.

У випадку анкілозу зуба може використовуватися консервативна терапія зі застосуванням коронок. Але за умови, що проблемна одиниця не заважає сусідам. Із цим вам допоможе наш ортодонт «Дент Арт». При зрощенні кісток СНЩС на допомогу прийде стоматолог-хірург нашої клініки. Буде проведено хірургічне лікування анкілозу СНЩС. А для закріплення результату знадобиться медикаментозна терапія та спостереження у ортодонта та/або гнатолога.

Причини анкілозу

Щелепний анкілоз є наслідком травм, артриту щелепи, запальних захворювань ротової порожнини, помилок при хірургічних операціях на СНЩС.

Анкілоз зубів обумовлений спадковою схильністю та аномаліями будови зубощелепної системи (найчастіше браком зубів). Також його причиною можуть бути патології навколозубних тканин.

Симптоми анкілозу

Анкілоз СНЩС розвивається поступово. До типових ознак зрощування кісток скронево-нижньощелепного суглоба належить таке:

 • обмеження рухливості щелепи: неможливість повністю відкрити рот, утрудненість якісної гігієни ротової порожнини;
 • відчуття болю чи дискомфорту в щелепі;
 • деформація нижньої щелепи та виражена асиметрія обличчя;
 • порушення прикусу;
 • поява хропіння та інших проблем із диханням;
 • погіршення дикції.

Анкілоз окремого зуба вражає моляри (жувальні одині). Батьків має насторожити те, що молочний зуб довго не випадає. Можливий інший сценарій розвитку патології, коли молочний зуб повністю не прорізується й також заважає постійному. Надалі це може викликати різні проблеми, у тому числі:

 • розворот сусідніх зубів;
 • порушення прикусу та нормального змикання зубних рядів;
 • розхитування і навіть випадання зуба-антагоніста тощо.

Діагностика анкілозу

Лікар-стоматолог нашої клініки може підтвердити діагноз анкілоз СНЩС під час огляду, у тому числі після виявлення обмеженої амплітуди руху нижньої щелепи. Ще одним типовим візуальним проявом патології є помітна асиметрія обличчя. Непрямою ознакою анкілозу окремого зуба є затримка зміни або неповне прорізування молочного зуба.

Щоб більш предметно оцінити стан навколозубних та кісткових тканин, призначаються інструментальні дослідження, включаючи КЛКТ, рентген, аксіографію тощо.

Як лікують анкілоз у клініці «Дент Арт»?

При анкілозі зуба традиційне ортодонтичне лікування (носіння брекетів або пластинок) не дає результатів. Але якщо проблемна одиниця не заважає сусідам, то скоригувати прикус можна за рахунок виготовлення та встановлення коронок. Якщо молочний зуб прорізався в повному обсязі, то ним займається хірург-стоматолог.

Анкілоз СНЩС, як правило, передбачає хірургічне лікування. Хоча іноді на початкових стадіях хвороби можуть застосовуватися консервативні методи терапії. Якщо зрощення стійке, то необхідне лише хірургічне втручання, під час якого лікар видаляє зайву тканину, що обмежує рухливість суглоба. Для закріплення результатів та профілактики рецидиву необхідно наступне:

 • медикаментозна терапія;
 • фізіопроцедури;
 • додаткові ортодонтичні заходи, спостереження у ортодонта та/або гнатолога нашої клініки.
Автор статті:
Гнатолог, Ортопед

Детальніше про послуги