Гіперестезія (чутливість) зубів

17.05.2021

Підвищена чутливість зубів (вона ж гіперестезія) по суті є надмірною реакцією зубної емалі на досить характерні для неї подразники, а саме температурні впливи, механічні навантаження або хімічні фактори. Найчастіше біль або дискомфорт з'являється при вживанні кислих продуктів, у відповідь на холодну або гарячу їжу (напої).

Гіперестезія зубів - це привід для звернення до спеціалістів нашої клініки "Дент Арт". Огляд лікаря-стоматолога дозволить виявити причини проблеми і визначитися з методами лікування. Якщо ж не вживати заходів, то підвищена чутливість зубів може призвести до ще більш серйозних стоматологічних проблем (і не тільки).

Чому з'являється гіперестезія зубів?

Чутливість зубної емалі, як правило, підвищується з таких причин:

  • через механічні пошкодження (в тому числі шкідливі звички, застосування абразивних паст, жорстких зубних щіток);
  • сильному захопленні продуктами з кислотами (натуральні соки, кислі фрукти, солодка газована вода);
  • наявності стоматологічних патологій, включаючи карієс або інші види уражень зубних тканин (клиновидний дефект);
  • через дефекти прикусу;
  • в результаті опущення ясен;
  • у зв'язку з зовнішніми негативними факторами, включаючи променеву терапію, трудову діяльність (шкідливе виробництво) і т.д.

До факторів ризику виникнення гіперестезії зубів відносять куріння і дефіцит слини (сухість ротової порожнини), до якої нерідко призводять ендокринні або інші системні патології.

Підвищена чутливість може бути короткостроковою. Припустимо, у вас була консультація пародонтолога і вам виконали процедуру профгігієни або відбілювання. Після чутливість зростає, але нормальна реакція на подразники повернеться вже через 1-3 дні.

Гіперестезія зубів: симптоми і потенційні ускладнення

Виявляється надмірна чутливість емалі дискомфортом і болем у відповідь на подразник (характерну їжу або чищення зубів). Неприємні відчуття тривають до півхвилини. Інтенсивність болю може варіюватися від легкої до такої, що людина не зможе їсти або чистити зуби.

Гіперчутливість відрізняється по локалізації. При карієсі, наприклад, неприємні відчуття виникають лише в одному ураженому зубі. А при ерозії емалі або інших причинах - у всьому зубному ряду.

При перших проявах проблеми настійливо рекомендуємо потрапити на огляд лікаря-стоматолога нашої клініки. Якщо будете відкладати відвідування профільних спеціалістів, то підвищиться ризик ускладнень. До таких, наприклад, відноситься пульпіт - запалення пульпи через постійні подразнення наявних тут нервових закінчень. У такій ситуації потрібна вже не тільки консультація пародонтолога, а й ендодонтичне лікування з видаленням зубного нерва.

Підвищена чутливість зубів може бути проявом такого серйозного захворювання, як клиновидний дефект. А якщо запустити цю проблему, то допоможе тільки протезування.

Як лікувати гіперестезію зубів?

Тактику лікування визначає наш стоматолог в результаті огляду та аналізу результатів додаткових діагностичних досліджень. Ефективним буде лише такий підхід, при якому основні заходи терапії будуть спрямовані на першопричини гіперчутливості.

Якщо на емалі з'явилися мікропори та інші незначні ушкодження, то усунути їх допоможуть мінералізуючі препарати, в тому числі процедури ремінералізаціі зубів. Коли причина полягає в карієсі, необхідне видалення каріозних тканин і реставрація зуба. Якщо захворювання перейшло в пульпіт, то буде потрібно видалення пульпи з пломбуванням каналів.

Спеціалісти нашої клініки успішно займаються лікуванням гіперестезії зубів будь-якої складності. Для предметної консультації запишіться до нас онлайн або в телефонному режимі.

Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги