Капи при бруксизмі

01.05.2021

Бруксизмом називають скрегіт зубами, який мимоволі виникає в результаті спазму жувальної мускулатури. Найчастіше подібне трапляється під час сну. І якщо проблема носить регулярний характер (відповідні напади виникають щоночі), то збільшується ризик пошкодження емалі, патологічної стертості зубів і навіть дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС).

При бруксизмі рекомендується консультація ортодонта нашої клініки "Дент Арт". У деяких випадках може знадобитися допомога й інших фахівців, включаючи невролога, гастроентеролога і т.д.

Чому виникає і як проявляється бруксизм?

Сучасна медицина пропонує декілька теорій появи мимовільного зубного скреготу у дорослих. Виділяють психологічні, неврологічні, стоматологічні та інші фактори. Вважається, що сприяти бруксизму можуть стреси, надмірні емоційні навантаження, порушення сну, включаючи сомнамбулізм і апное.

Стоматологічні фактори виникнення даної проблеми пов'язують з порушеннями розвитку зубощелепної системи, а саме:

  • неправильним прикусом і позицією зубів;
  • надмірною скупченістю зубів;
  • частковій адентії (втрати одного або декількох зубів);
  • хворобами скронево-нижньощелепного суглоба.

Виникаючі в результаті неправильного розподілу навантаження перенапруги призводять до нічних спазмів.

Напади бруксизму тривають приблизно 10 секунд, а їх частота може варіюватися, від окремих одиничних випадків до декількох щоночі. Виявити потьохкування або скрегіт зубами сам пацієнт, як правило, не може. А ось близькі люди можуть помітити подібне і розповісти про проблему.

Через бруксизм можуть виникати й інші неприємні скарги, включаючи біль у зубах або щелепі, головний біль, запаморочення, підвищена сонливість.

Чому необхідне лікування бруксизму?

Через скрегіт страждає зубна емаль, підвищується її чутливість. Якщо тривалий час не вживати заходів, то бруксизм може стати причиною патологічної стертості зубів, руйнування твердих тканин зуба (клиновидний дефект). Також підвищуються ризики дисфункції СНЩС, що проявляється болем в щелепі або шиї та іншими скаргами.

Бруксизм також негативно позначається на ефективності терапевтичного, ортодонтичного і ортопедичного лікування, ускладнює терапію, обмежуючи набір доступних методик. Через нього виникають такі проблеми:

  • збільшуються ризики травмування ротової порожнини і запальних патологій ясен і пародонту;
  • знижується довговічність пломб і протезів;
  • скорочується перелік доступних методів відновлення зубного ряду і т.д.

Ось чому не варто чекати, а відразу при виявленні патології записатися на консультацію до ортодонта.

Капа при бруксизмі та інші методи лікування

Основним методом лікування мимовільного скреготу в стоматології виступає носіння спеціальних кап. Вони виготовляються індивідуально з урахуванням особливостей прикусу конкретного пацієнта.

Окрему категорію представляє діагностична капа при бруксизмі (бруксчеккер). На цій конструкції залишаються відбитки від зубів, і лікар по ним розуміє зони підвищеного навантаження при мимовільному зчепленні щелеп. Крім такої діагностики обов'язково робиться зліпок, по якому в зуботехнічній лабораторії і зроблять індивідуальну конструкцію.

Капа при бруксизмі - це, як правило, дві прозорі накладки з гнучкого біопластику: відповідно для нижньої і верхньої щелепи. Зазвичай її потрібно надягати вночі. Звикання до неї займає всього кілька днів, до того ж майже відразу йдуть такі неприємні симптоми, як біль, сонливість, надмірне напруження жувальних м'язів. Плюс капи захищають зуби від до тертя та механічних пошкоджень.

На додаток до капи можуть використовуватися й інші способи лікування бруксизму. До стоматологічних методів при наявності відповідних показань відноситься вибіркове пришліфовування, імплантація, виправлення прикусу. Крім цього може призначатися фізіотерапія, прийом медикаментів, масажі, медитативні техніки, акупунктура і т.д.