Клиноподібний дефект: причини, лікування

02.05.2022

Клиноподібний дефект — це патологія зубної емалі та твердих тканин зуба, яка має некаріозний характер. Механізм розвитку та достовірні причини захворювання до кінця не відомі. Клиноподібний дефект уражає емаль у районі ясен (пришийкова область). Спочатку тут формується дефект у вигляді щілини, а потім він набуває V-подібної форми клину.

Лікування клиноподібного дефекта в нашій клініці «Дент Арт» у Києві передбачає проведення необхідної діагностики та комплексний підхід до терапії. Наш стоматолог запропонує дієві методи лікування, починаючи від пломбування та ремінералізуючої терапії (для відновлення та зміцнення зубів) до протезування (у занедбаних випадках патології).

Чому виникає клиноподібний дефект зубів?

Точна причина цієї патології залишається невідомою. До факторів ризику клиноподібного дефекта належать:

 • негативний механічний вплив при чищенні зубів, наприклад, рух від краю зуба до ясен, а не навпаки, як належить, часте застосування абразивних паст і щіток з дуже жорсткою щетиною;
 • неправильний прикус, що підвищує навантаження на зуби та емаль зокрема;
 • патологічне стирання емалі;
 • нічний скрегіт (бруксизм);
 • захворювання травної системи та патології щитовидної залози.

Як проявляється клиноподібний дефект зубів?

У патології є виражені зовнішні прояви. Візуально дефект виглядає як надмірне оголення основи зуба. Відповідно, біля ясен зубна коронка виглядає загостреною та подовженою. До інших естетичних проявів дефекту належать потемніння емалі та можливість її повного сколу.

Клиноподібний дефект зубів пов'язаний також із такими скаргами:

 • підвищена чутливість у відповідь на різні подразники (їжу, напої, засоби гігієни);
 • болючість при чищенні зубів;
 • несподівані напади болю.

Діагностика клиноподібного дефекта

Як правило, цю патологію наш стоматолог виявляє під час планового візиту або у випадку звертанні пацієнта до нього з іншими скаргами (карієс, пульпіт тощо). Клиновидний дефект має низку спільних проявів з іншими патологіями емалі, у тому числі пришийковим карієсом, некрозом або ерозією емалі. Тому нашому лікарю слід оцінити форму та локалізацію патології, визначити щільність тканин тощо.

Для виявлення причин патології стоматолог може направити пацієнта до суміжних фахівців. Наприклад, якщо у вас є неправильний прикус, буде рекомендована консультація з ортодонтом.

Лікування клиноподібного дефекта

Терапія спрямована на зупинку подальшого руйнування емалі та тканин зуба. Лікування клиноподібного дефекта має такі цілі:

 • відновлення естетики та цілісності зубної емалі;
 • профілактика подальшої руйнації зубів.

До основних методів лікування клиноподібного дефекта в нашій клініці «Дент Арт» належать:

 • відновлення зубів за рахунок пломбування. Спочатку видаляються змінені тканини біля основи зубів, а потім вони заміщаються пломбувальним матеріалом;
 • як більш естетична альтернатива пломбам для зубів зони посмішки можуть використовуватися керамічні вініри;
 • ремінералізація емалі. Ремінералізуюча терапія спрямована на відновлення вихідної мінеральної структури зубів та їх «підживлення» такими мінералами, як фтор та кальцій. Ремінералізація зміцнює емаль, уповільнює її подальше руйнування.

Якщо клиноподібний дефект спричинив сильне руйнування зуба, то наші лікарі запропонують протезування коронками (металокерамічними або безметаловими).

Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги