Лікування карієсу в підлітків

20.09.2021

Карієс у підлітків є серйозною проблемою. Причому її актуальність тільки зростає завдяки доступності та різноманіттю солодощів. Плюс у даному випадку мова йде про каріозні ураження постійних зубів, а не молочних. Тому лікування карієсу в підлітків є вкрай важливим і відповідальним завданням.

Наша стоматологічна клініка «Дент Арт» займається лікуванням дітей і підлітків. У нас працюють профільні лікарі, використовується висококласне обладнання. Лікування карієсу проводиться за світовими стандартами, в тому числі під мікроскопом і зі застосуванням кофердама.

Коли випадають молочні та з'являються постійні зуби?

Процес випадання молочних зубів зазвичай починається в 6 років. Слідом за ним іде прорізування постійних зубів. Як правило, перші постійні зуби — це «шістки», тобто перші моляри. Прорізаються вони навіть раніше, ніж нижні передні різці. Зазвичай до 13 років у підлітка вже сформований весь зубний ряд (за винятком «вісімок», тобто зубів мудрості).

Постійним зубам потрібно приділяти підвищену увагу, адже їх треба зберегти на все життя. Потрібна якісна домашня гігієна, профілактика карієсу та своєчасне лікування постійних зубів.

Через що у підлітків з'являється карієс?

Проблема карієсу актуальна для будь-якого віку. Але саме в підлітків є додаткові ризики. Вони прагнуть до максимальної самостійності та свободи. В результаті їдять, що хочуть, а домашня гігієна в них нерідко відходить на другий план. Відповідно, стоматологи зазвичай бачать такий зв'язок: чим більше підлітку дають свободи та чим менше стежать за станом його ротової порожнини, тим частіше потрібне лікування карієсу.

Підвищують шанси каріозних зубів наступні фактори:

  • погана гігієна. Часто не дотримуються рекомендацій ні за кількістю чисток, ні за тривалістю. При наявності брекетів і ортодонтичних пластинок шанси проблем стають тільки вищими;
  • надмір цукру в раціоні харчування. Солодкі напої та шкідлива їжа подобаються підліткам, а батькам простежити за харчуванням у школі та під час зустрічей з друзями складніше, ніж в ранньому дитячому віці;
  • рідкісні походи до стоматолога. Найчастіше лікування карієсу в підлітків починається при виражених скаргах — сильному болю. Просто на плями та каріозні порожнини вони рідко звертають увагу.

З якими формами карієсу стикаються підлітки?

З тими ж, що й дорослі пацієнти, починаючи від стадії плями та закінчуючи запущеними випадками з розвитком пульпіту. Звичайно ж, рекомендується починати лікування карієсу якомога раніше, оскільки й сама процедура буде простішою, і ризики ускладнень нижчими.

Особливості лікування на різних стадіях:

  • стадія плями. Тут поки не утворилася каріозна порожнина (так звана дірка), а вилікувати карієс ще можна без свердління (ICON);
  • карієс, який торкнувся емалі та дентину. У цьому випадку вже є каріозна порожнина. Лікування потребує препаровки порожнини, ізоляції зуба кофердамом, відновлення пломбою;
  • пульпіт або запущений карієс. Тут ураження тканин уже дійшло до судинно-нервового пучка (тобто зубної пульпи). При пульпіті в підлітків лікування постійних зубів націлене на збереження їх пульпи — тієї їх частини, яка ще не інфікована. Каріозні тканини видаляються, а на здорові ставиться біосумісний матеріал;
  • періодонтит. У такій ситуації живим зуб зберегти вкрай складно. Більше того, висока ймовірність і повної втрати зуба. Ось чому потрібно своєчасно звернутися по консультацію при карієсі й інших стоматологічних проблемах у підлітка.
Автор статті:
Дитячий стоматолог

Детальніше про послуги