Нарощування кістки для імплантації

23.08.2021

Практично відразу після втрати зуба в щелепної кістки починаються процеси втрати об’єму (атрофії) кісткових тканин. Викликано це насамперед локальним зниженням навантажень на цю ділянку щелепи. Особливо активно спад кісткових тканин відбувається в перші три роки після видалення (втрати) зуба. Ось чому відновлювати зубний ряд ми рекомендуємо якнайшвидше.

Якщо цими рекомендаціями знехтувати, то й застосування знімних або частково знімних протезів, і імплантація зубів викличуть додаткові труднощі. Так, якщо звернутися до наших хірургів-імплантологів «Дент Арт» через роки після видалення, то обов'язковою умовою стане попереднє нарощування кісткової тканини, тобто остеопластика, яка в нас у клініці проводиться одномоментно (в той же візит) з імплантацією, що скорочує терміни, необхідні для хірургічних маніпуляцій (1 відвідування замість 3х).

Що таке нарощування кістки для імплантації?

Це операція, яка виконується для того, щоб компенсувати наявний дефіцит кісткової тканини щелепи по ширині та / або висоті. Без неї часто не виконується вживлення штучного кореня для подальшого протезування.

Крім термінів «остеопластика» і «нарощування кістки», нерідко використовується й інша професійна назва — аугментація.

На нижній щелепі нарощування кісткової тканини здійснюється методом підсадки кісткових блоків (трансплантація фрагмента кістки в щелепу) або розміщення спеціальних біологічних мембран, що виготовляються з плазми крові пацієнта. У випадку з верхньою щелепою описані методи можуть поєднуватися з процедурами синус-ліфтингу. Вибір конкретної операції обумовлений різними факторами, в тому числі локалізацією, геометрією та розмірами наявного кісткового дефекту.

Навіщо потрібне нарощування кісткової тканини?

Як правило, остеопластика виконується тоді, коли наявного обсягу кістки щелепи недостатньо для виконання імплантації зубів, тобто установки повноцінних титанових штифтів. Крім цього, такі операції можуть знадобитися при:

  • руйнуванні кісткових тканин через пародонтит (пародонтоз);
  • втраті кісткових структур внаслідок перенесених щелепно-лицевих травм;
  • підготовці до використання знімних протезів (нарощування виконується за 1,5 місяці до протезування).

Найчастіше нарощування кісткової тканини виконується одночасно з установкою імпланта. Але бувають випадки, коли необхідно, щоб після остеопластики пройшло від 3 до 6 місяців. А вже після цього виконується імплантація зубів.

Нарощування кістки: підготовка та проведення

Перед остеопластикою необхідно здати лабораторні аналізи та пройти інші процедури діагностики. Іноді операція виконується під седацією. У цьому випадку додатково рекомендовано відвідування терапевта. Напередодні нарощування пацієнтові можуть бути призначені протизапальні та / або антибактеріальні препарати.

Суть операції полягає в оголенні кісткових тканин щелепи за рахунок розсічення ясен і окістя з подальшим розміщенням матеріалу, який заміщає кістку. Це можуть бути спеціальні мембрани або кісткові блоки, взяті з інших ділянок щелепи, підборіддя або навіть тазових кісток. Завершується процедура поверненням окістя та ясен на свої місця й ушиванням тканин.

Якщо об’єм кістки нарощується одночасно з процедурою синус-ліфтингу, то спершу здійснюється підйом дна гайморової пазухи, а вже після цього у вивільненому просторі розміщується кістковий трансплантат.

Відновлення після нарощування кістки

Як тільки операція завершується, до рани прикладається лід або холодний компрес на час до пів години. У перші дні можливі хворобливі відчуття, тому пацієнтові призначаються знеболюючі препарати та ванночки для полоскання. При необхідності виконуються перев'язки.

До інших рекомендацій в перші дні реабілітації належать:

  • зміна раціону харчування (переважно повинна використовуватися м'яка їжа);
  • відмова від гарячих ванн і саун;
  • заборона важкої фізичної праці та занять спортом.
Автор статті:
Хірург, Хірург-імплантолог, Щелепно-лицьовий хірург

Детальніше про послуги