Після пломбування болить зуб: причини та план дій

16.05.2022

Цілком звичайно, що якщо у нас болить зуб, то ми йдемо до стоматолога, а він ставить пломбу. Як правило, після пломбування все проходить. Але іноді дискомфорт та біль зберігаються або навіть посилюються. Виходить, даремно ходили до лікаря?

Все не так однозначно. Допоможуть у всьому розібратись наші лікарі-стоматологи клініки "Дент Арт". Вони розкажуть, через що болить зуб після пломби, а також дадуть відповідь на питання, що робити.

Норма чи ні, що болить зуб після пломбування?

Здається, що коли поставлена ​​пломба, біль має одразу пройти. Але іноді це не так. Незначна болючість може бути нормальною реакцією на лікування. Наприклад, коли болить зуб під тимчасовою пломбою, це швидше норма, а постійне пломбування вирішить проблему. До речі, одразу після припинення дії анестезії дискомфорт теж допустимий, але досить швидко проходить.

Якщо біль зберігається довго, з'являється при накушуванні або вживанні гарячої/холодної їжі, значить щось пішло не так. Але й у такій ситуації не варто відразу винити в усьому стоматолога. Крім лікарської помилки, справа може бути в прагненні лікаря зберегти зуб "живим".

Можливі лікарські помилки, через які болить зуб після пломби

Зубний біль після встановлення пломби часто виникає при таких лікарських помилках:

 1. Зуб був "пересвердлений". Таке трапляється, якщо в клініці не використовують дентальну оптику або спеціальний "маркер карієсу", а лікар перестраховується та прибирає не лише уражену тканину, а й надлишки здорової. Після цього з'являється дискомфорт при пережовуванні.
 2. Зуб був перегрітий. Ротор бормашини, що видаляє емаль, активно нагрівається. Коли таке обладнання не доповнене системою охолодження, за його температурою стоматолог повинен уважно стежити. Якщо ж упустити цей момент, то можливий перегрів зуба та розвиток пульпіту.
 3. Зуб був пересушений. Перед встановленням пломби зубні тканини треба висушити. Але можливе й пересушування, через що пломбувальний матеріал ніби "відривається" від зуба. Це також викликає біль при накушуванні.
 4. Помилки під час лікування каналів. Якщо при такому лікуванні не використовується мікроскоп і сучасний ендодонтичний інструмент, якісно обробити зубні канали важче. Іноді в каналі залишаються уламки інструментів. А вони здатні спровокувати запалення та зубний біль.

А ось коли у вас болить зуб під тимчасовою пломбою під час поетапного ендодонтичного лікування, завчасно хвилюватися не варто. Це є нормою.

Чому ще болить зуб після пломби?

Звинувачувати лише лікаря, якщо після встановлення пломби залишається дискомфорт, можна не завжди. Просто хороший стоматолог намагається зберегти судинно-нервовий пучок, тобто "нерв" зуба, роблячи ставку на консервативне лікування. Але іноді біль після такої терапії не проходить і треба проводити депульпацію та ставити пломбу наново.

До речі, одразу видалити "нерв" лікарю навіть простіше. Але це не найкращий варіант для зуба. Невипадково без судинно-нервового пучка його називають "мертвим": він не отримує необхідного "підживлення", стає менш міцним, може потемніти. Тому стоматолог намагається скористатися будь-яким шансом на збереження зуба "живим".

Болить зуб після пломби: ваші дії

Алгоритм дій такий:

 1. Якщо дискомфорт виникає після припинення дії анестезії та вщухає, це нормально.
 2. Якщо біль залишається довго чи посилюється, то треба:
  • зв'язатися з вашим лікарем;
  • докладно описати, що вас непокоїть;
  • вислухати рекомендації та дотримуватися їх;
  • якщо біль не проходить, записатися на повторний прийом.
Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги