Знімні і незнімні ретейнери

30.04.2021

Зі зняттям брекет-систем процедура ортодонтичного лікування не завершується. У багатьох випадках потрібен спеціальний період фіксації (закріплення) результатів. Справа в тому, що тканини навколо зубів ще не зміцніли і можуть "намагатися" повернутися до вихідного стану - до виправлення прикусу. Щоб подібного не сталося, потрібен спеціальний незнімний або знімний ретейнер.

Що таке ретенційний період?

Це період закріплення результатів, отриманих в ході основного ортодонтичного лікування. Він потрібен для того, щоб зуби не повернулися до вихідних неправильних позицій, тобто не трапився рецидив неправильного прикусу.

Повернення до початкової аномалії може бути викликане різними причинами, в тому числі:

  • дорослішанням людини (наприклад, прорізуванням зубів мудрості);
  • шкідливими звичками, такими як закушування нижньої губи;
  • особливостями мімічних і жувальних м'язів конкретної людини;
  • іншими факторами, які спочатку передбачити складно.

Про ретенційний період наш лікар-ортодонт розповідає пацієнтам ще при плануванні ортодонтичного лікування. Тому відповідний етап не буде для них несподіванкою.

Види ретейнерів

Коли знімаються брекети для утримання досягнутих результатів підбираються спеціальні ретенційні апарати. Їх вибір досить різноманітний. Виділяють такі види:

  • знімний ретейнер. Це спеціальна ретенційна пластинка, капа або інші апарати (наприклад, позиціонери);
  • незнімний ретейнер (це металева дуга, що фіксується з внутрішньої (лінгвальної) сторони зубів за допомогою пломбувального матеріалу).

Припустимо, ретенційна пластинка зазвичай має пластикові та металеві елементи. Її, як правило, роблять для верхніх зубів, але можливо виготовлення і для нижніх.

Ретенційна капа - знімний ретейнер з прозорого полімеру. Вона більш універсальна (виготовляється для обох щелеп). Ще ретенційна капа не настільки помітна, практично не впливає на дикцію на відміну від пластин.

Незнімний ретейнер служить для утримання виправленого положення зубів з одним коренем, тобто різців з іклами. Відповідно одну таку потаємну дугу фіксують на пломбувальний матеріал до верхньої щелепи, а другу - до нижньої.

Коли пацієнтові ставлять ретейнери, як за ними доглядати?

Зазвичай ретейнери потрібні відразу після зняття брекетів. Ортодонт встановлює незнімні апарати і / або ж визначає режим використання знімних моделей (кап або пластинок).

Знімні ретейнери від початку надаються пацієнту в спеціальних боксах для зберігання. Власне тут вони і повинні знаходитися, коли не використовуються.

Будь-яким таким апаратам потрібен правильний догляд. Знімні моделі треба правильно зберігати і очищати від забруднень, використовуючи зубну щітку з пастою або звичайним милом. Знімати ретейнери потрібно для ретельного чищення зубів. Крім зубної щітки для домашньої гігієни рекомендується застосовувати нитку, спеціальні йоржики, іригатори.

Тривалість ретенційного періоду індивідуальна. Все залежить від наявного раніше дефекту прикусу, а також віку пацієнта. Як правило, носити ретейнери потрібно мінімум два терміни базового ортодонтичного лікування (носіння брекет-систем).

А якщо незнімний ретейнер відклеїться?

Відклеювання - часта проблема, через яку зуб може відхилитися від правильного положення. Щоб подібного не сталося, лікарі можуть не тільки встановити потаємну дугу, а й надати пацієнту додатковий знімний ретейнер. У разі відклеювання його потрібно носити до моменту повторного візиту до ортодонта і фіксації нового ретенційного апарату.