Змінний прикус у дітей

26.11.2021

Стан, коли молочні зуби дитини почали випадати, а на їх місці по черзі прорізуються постійні, зветься змінним прикусом. Його ще можна назвати перехідним. Зазвичай починається цей період у 6 років.

Коли у дитини змінний прикус, тоді її зубний ряд — це комбінація з молочних і постійних одиниць. Ми поговоримо докладніше про те, які у нього бувають фази, особливості та проблемні моменти.

Фази змінного прикусу

Вирізняють ранній і пізній змінний прикус у дитини. А передує йому молочний. Розглянемо їх докладніше:

  • молочний прикус. Формується до трьох років та передбачає 20 зубів. Зазвичай із п'яти- або шестирічного віку починається випадання цих зубних одиниць;
  • ранній змінний прикус. Формується у період з 6 до 9 років. У нормі за ці 3 роки мають з'явитися всі постійні різці та перші моляри (вони ж шістки). Молочні зуби також залишаються;
  • пізній змінний прикус. Ця фаза починається приблизно в 10 років і триває 2-4 роки. У цей час виростають решта постійних зубів, у тому числі ікла та премоляри, а також сімки. Винятком є лише зуби мудрості (вісімки).

Специфіка змінного прикусу

У віці 5-6 років у дітей відбуваються два важливі стоматологічні процеси. По-перше, починають випадати молочні зуби. По-друге, прорізуються постійні. Як саме це відбувається:

  • до 4-5 років у дитини коріння молочних різців починають потроху розсмоктуватися. Згодом вони повністю зникають. Після цього передні зуби вже тримаються у лунках неміцно. Незабаром починається їхнє розхитування і вони випадають;
  • паралельно з процесами розсмоктування молочного коріння прискорюється розвиток зачатків постійних зубів (вони ж фолікули). Вони піднімаються до лунки крізь тканини кістки. Якщо процес зміни зубів йде фізіологічно правильно, то постійні зуби не контактують з молочними, а замінюють їх після випадання останніх. Саме так здійснюється зміна різців, а у дитини починаються дві фази змінного прикусу.

Слід зазначити, що без зуба посмішка дитини залишається різний проміжок часу. В одних випадках все відбувається досить швидко, в інших — дуже повільно. Це зумовлено фізіологічними особливостями дітей.

Коли у дитини змінний прикус, її щелепи починають збільшуватися, що необхідно для постійного прикусу. За всіма змінами в порожнині рота в цей час рекомендується стежити. Якщо з'являються якісь побоювання чи питання, на допомогу завжди готовий прийти наш дитячий стоматолог чи ортодонт.

Типові складності змінного прикусу

У нормі в молочних та постійних зубів має бути однакова послідовність прорізування. Першою з'являється одиниця знизу, а потім її антагоніст зверху. Але нерідко трапляються й відхилення. Найбільш типовою проблемою вважається затримка прорізування. У такій ситуації варто записатися до стоматолога (або ортодонта) та зробити рентген. До основних причин затримки належать:

  • генетичний фактор;
  • невчасний розвиток або неправильне розташування зуба в кістці;
  • відсутність зачатку постійного зуба.

Також прорізуванню може заважати молочний зуб. У такому разі є ризик появи постійної одиниці не в тому місці, припустимо, на піднебінні.

Вирішенням проблеми може бути як ортодонтичне лікування у змінному прикусі з використанням трейнерів, так і видалення проблемного молочного зуба.

Якщо вас турбує постановка зубів при змінному прикусі у вашої дитини, варто записатися до ортодонта. Плюс не варто забувати про належну гігієну будинку, від якої також залежить краса посмішки в майбутньому.

Автор статті:
Ортодонт

Детальніше про послуги