Вініри та коронки. В чому різниця?

09.03.2021

Для реставрації зубів, тобто відновлення їх природної форми, кольору і естетичності, в сучасній стоматології використовуються коронки або вініри. Перші можна назвати "ковпачком", а другі - спеціальними пластинками, під якими "ховають" проблемний зуб, а ті в свою чергу захищають його від руйнування й інших впливів.

Установка вінірів та коронок в Києві - одна з основних спеціалізацій наших стоматологів "Дент Арт". В ході прийому вони підкажуть оптимальний варіант конкретно у вашому випадку. Ця ж стаття допоможе в загальних рисах розібратися з тими відмінностями, які є у таких реставрацій.

Вініри і коронки: чим вони відрізняються?

Вінір є тонкою пластинкою-накладкою, яка фіксується на передній поверхні зуба. Така реставрація дозволяє приховати різні візуальні дефекти і забезпечити так звану "голлівудську посмішку". Незважаючи на мінімальну товщину накладка захищає зубні тканини, оберігаючи їх від пошкоджень і потемніння.

Вініри розміщуються на вестибулярній (лицьовій) стороні зубної поверхні. Перед установкою виконується мінімальна попередня шліфовка твердих тканин і робляться спеціальні насічки, що дозволяють надійно зафіксувати пластинку. Візуально відрізнити її від рідного зуба практично неможливо, навіть зблизька відмінності від натуральної емалі непомітні.

Коронка - це своєрідний "ковпачок", що закриває зуб з п'яти сторін: спереду, зліва, ззаду, справа і зверху. Встановлюється вона на попередньо препарований (обточений) зуб і захищає його від різних негативних впливів, включаючи бактерії.

Обидва способи реставрації дозволяють повернути втрачену красу посмішки. Але у них є важливі відмінності:

 • коронка закриває цілком весь зуб, а вінір - лише його передню частину;
 • установка вінірів вимагає мінімальної підготовки або навіть проводиться без препарування, а у випадку з коронками "обточування" обов'язкове, а у випадку з металокерамічними реставраціями обсяг тканин, що видаляються досить великий;
 • сучасні вініри роблять з кераміки або композиту. У свою чергу коронки бувають керамічними, металевими, металокерамічними, цирконієвими або пластмасовими (якщо це тимчасові реставрації);
 • при сильному руйнуванні або наявності великих пломб вініри поставити не можна;
 • вініри - це пластинки, які ставлять на різці та ікла, зрідка на премоляри. А ось коронки більш універсальні. Їх установка можлива на будь-які зуби, причому для жувальних вони краще, так як роблять їх міцніше і дозволяють краще справлятися з навантаженнями.

Коли оптимальні вініри?

Стоматологи радять зупинити вибір на таких тонких пластинках пацієнтам зі скаргами на такі косметичні дефекти в зоні посмішки:

 • сколи та тріщини;
 • незначні руйнування (більше половини зубних тканин цілі) або втрата правильної форми;
 • плями і потемніння в результаті лікування (пломбування), які не усунути за допомогою відбілювання;
 • негарний зовнішній вигляд різців або іклів;
 • незначна кривизна;
 • наявність діастем (небажаних міжзубних проміжків).

Також цей метод реставрації підходить тим, у кого немає явно виражених проблем, але є бажання зробити свою посмішку ще красивішою.

Колір вініра підбирається відповідно до відтінку вашого зубного ряду. Установка передбачає мінімальну попередню обробку з видаленням шару тканин від 0.2 мм завтовшки. Після цього виконується фіксація тонкої керамічної або композитної накладки. Служать такі пластинки від 10 до 15 років або навіть більше.

Також стоматологи "Дент Арт" попередньо повинні переконатися в тому, що для установки вінірів немає протипоказань. До таких належить:

 • виражений неправильний прикус;
 • стоншена емаль або патологічна стертість;
 • мимовільний нічний скрегіт (бруксизм);
 • сильне руйнування зубних тканин або наявність великої пломби;
 • заняття контактним або екстремальним спортом.

Коли краще вибрати коронки?

Ставити коронки стоматологи радять на жувальні зуби, де вони здатні впоратися з високими навантаженнями. На різці або ікла їх встановлюють тоді, коли вони сильно зруйновані (залишилося 50% природних тканин або менше).

Зазвичай попередньо потрібно препарування з видаленням до 2 мм зубних тканин. Також, може бути, потрібно встановити штифт, який буде опорою для майбутньої конструкції. Ще такий варіант протезування можливий при втраті зуба - спершу виконується імплантація, а на штучний корінь встановлюється захисний "ковпачок".

Стоматологи нашої клініки в Києві працюють з різними коронками. Найбільш доступними за вартістю є металокерамічні. Поєднують відмінну міцність і естетику цирконієві реставрації, але є у них і мінус - висока ціна.

Автор статті:
Ортопед

Детальніше про послуги