Випала пломба: що робити?

08.12.2021

Випадання пломби - неприємна ситуація, яка часом трапляється у найбільш непідходящий момент. У такому разі рекомендується одразу записатися до стоматолога нашої клініки "Дент Арт".

У цьому матеріалі ми розповімо, через що подібне трапляється і чому не можна відкладати візит до стоматології. А ще ви дізнаєтеся, якою має бути перша допомога, коли випала пломба із зуба: що робити у ситуації, якщо лікар прийме вас не сьогодні чи навіть не завтра.

Чому випадає пломба?

Навіть найякісніша пломба має свій термін служби. Плюс вона зазнає різних механічних впливів у процесі пережовування їжі. Загалом, причин випадання справді чимало. До тих, що найчастіше зустрічаються в нашій стоматологічній практиці, відноситься наступне:

  • пломба виготовлена з не самого якісного матеріалу. Він дає усадку, утворюється проміжок між пломбувальним матеріалом і тканинами зуба;
  • зуб із пломбою часто зазнавав серйозних навантажень: на нього впливали різні тверді продукти харчування, включаючи горіхи, сухарі тощо;
  • закінчився термін служби пломби, який у середньому становить 5-7 років;
  • допущені помилки в ході пломбування (наприклад, зроблено неправильну обробку порожнини до встановлення) або при виборі загальної тактики лікування (припустимо, пломба була поставлена в тій ситуації, коли доцільніше було б встановити коронку).

Також слід враховувати, що деякі категорії пацієнтів схильні до такої проблеми. Так, частіше випадання пломби може відбуватися у дітей та підлітків, вагітних, людей похилого віку. У них зубні тканини часто більш крихкі, відповідно і вищі ризики того, щоб пломба прослужить менше, ніж хотілося б.

Чому при випаданні пломби рекомендується одразу відвідати стоматолога?

Першою вашою дією в ситуації, якщо випала пломба, має бути звернення до стоматологічної клініки. Потрібно відновити реставрацію, можливо потрібне додаткове лікування зуба (якщо має місце вторинний карієс або інше захворювання).

Відкладати візит до нашого стоматолога не рекомендується, адже відкрита порожнина зуба – це "злачне" місце для хвороботворних бактерій. Бактеріальні ураження можуть активно розростатися, спричиняючи небезпечні запальні процеси.

Крім цього зуб без пломби менш міцний і схильний до подальших механічних пошкоджень. Якщо оперативно не звернутися по допомогу, він може зруйнуватися аж до того, що реставрація з використанням пломбувальних матеріалів виявиться вже недоцільною і знадобиться встановлення коронки або видалення зуба.

Випала пломба із зуба: що робити перед візитом до лікаря?

Ідеальний варіант - потрапити до стоматолога "Дент Арт" того ж дня, як пломба випала. Але таке можливе не завжди. Найближчі дні можуть бути зайняті, часом неприємність трапляється у відпустці чи відрядженні. Що ж робити у такому разі? Перша допомога, якщо пломба випала:

  • не надавайте додаткових навантажень на зуб: не чіпайте його, по можливості не пережовуйте їм їжу;
  • обмежте вживання твердої їжі, адже постійно контролювати процес жування складно: можна забути про проблему та пошкодити зуб;
  • виконуйте полоскання для профілактики запалень. Можна використовувати відвари ромашки або інших лікувальних трав, содові та сольові розчини;
  • не забувайте про якісну домашню гігієну. При цьому чистити зуб без пломби потрібно делікатно, щоб не пошкодити ще сильніше.

До речі, часткове руйнування чи проміжки між пломбою і зубом часом можна побачити ще до її випадання. У цьому випадку варто завчасно вжити заходів, записавшись на прийом до стоматолога-терапевта.

Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги