Брекети або елайнери? Що вибрати для виправлення прикусу

07.04.2021

Порушення прикусу і нерівні зуби необхідно виправляти за допомогою якісних і сучасних ортодонтичних конструкцій. Сьогодні в стоматології таким критеріям відповідають елайнери або брекети. Вони допомагають позбутися від однакового переліку ортодонтичних проблем. Але навіть незважаючи на це, намагатися однозначно відповісти, що з них краще - не зовсім коректно.

Пацієнт сам точно відповіді дати не зможе. Тільки консультація ортодонта і комплексна оцінка стану зубощелепної системи допоможе визначити, за допомогою чого треба позбуватися від неправильного прикусу конкретно у вашому випадку - кап або брекет-систем.

Виправлення прикусу брекетами

Брекет-системи використовуються в ортодонтії вже понад 100 років. Це досить складні незнімні (в тому сенсі, що сам пацієнт їх витягти з рота не зможе) конструкції, що складаються з замків, кріплень і дуг, що забезпечують необхідний тиск на зубний ряд. В результаті і здійснюється корекція прикусу.

Брекети дозволяють зміщувати зуби в рамках займаного ними місця в зубному ряду, а також навколо осі, щоб усунути нерівності і створити в результаті бездоганно гарну посмішку. Сьогодні вони можуть бути дуже різними: малопомітними (прозорі, керамічні) або максимально прихованими від сторонніх поглядів (лінгвальні брекети), а також виступати своєрідною яскравою прикрасою (кольорові варіації, які нерідко пропонуються дітям і підліткам).

Виправлення прикусу брекетами рекомендовано в таких випадках:

  1. Коли зубощелепна система вже сформована. Брекети підходять дорослим і дітям після 10-12 років. До цього віку, як правило, використовуються знімні конструкції, припустимо, пластинки на зуби. Їх впливу часто досить, щоб надати необхідну дію на більш рухливий дитячий зубний ряд.
  2. При складних ортодонтичних проблемах. Брекети рекомендовані при вираженій скупченості зубів, сильних викривленнях або поворотах окремих зубів відносно своєї осі. При цьому виправлення прикусу брекетами - процес не швидкий (від 1.5 до 2 років і більше), але вони повільно і вірно формують правильну і красиву посмішку, а також закріплюють отриманий результат.
  3. Якщо необхідне більш доступне за ціною ортодонтичне лікування. Елайнери майже завжди дорожчі, ніж брекет-системи.

При цьому потрібно враховувати, що ці конструкції помітні (крім лінгвальних, хоча при спілкуванні співрозмовник може помітити і їх), вимагають певного періоду звикання, а також відчутно ускладнюють домашню гігієну - чистку щітками, використання ниток і іригаторів і т.д.

Виправлення прикусу елайнерами

Елайнери являють собою капи з прозорого пластика. Їх виготовляють індивідуально після виконання зліпків зубів пацієнта. Зовні капи малопомітні, а завдяки щільному приляганню абсолютно не заважають пацієнтові. З'явилися вони відносно недавно: в 1998 році в США, хоча різні експерименти з аналогічними знімними ортодонтичними конструкціями проводилися вже багато років.

Потрібно враховувати, що капи є знімними, тобто для чищення зубів або прийому їжі їх можна зняти. Але, щоб виправлення прикусу елайнерами дало бажані результати, необхідно носити їх мінімум 20 годин щодня (на сон не знімають).

Коли рекомендують використовувати елайнери для виправлення прикусу:

  1. Необхідно вирішення нескладних дефектів, на кшталт незначної скупченості, малої кривизни, наявності збільшених міжзубних проміжків. Тривалість носіння від 3 місяців до 1.5 років.
  2. Ключову роль відіграє естетика. Так, виправлення прикусу елайнерами підходить публічним людям, в тому числі знаменитостям, телевізійним ведучим, політикам. Прозорі капи не заважають часто спілкуватися, посміхатися, не викликають будь-якого дискомфорту при використанні.
  3. У пріоритеті комфорт. У догляді капи максимально прості. Для чищення зубів і самих кап можна зняти конструкцію.

Елайнери не ставлять дітям з молочними зубами, а ось підліткам їх використовувати можна. Більш того є спеціальні моделі, які допомагають батькам контролювати час використання (показують, чи носила дитина їх 20 годин чи ні).

В "Дент Арт" ми працюємо з різними капами, але еталонною вважається система Invisalign. Вона хоч і коштує дорожче аналогів, але за якістю виготовлення і комфорту при носінні перевершує їх. До того ж вибираючи Invisalign, пацієнт платить за результат, тобто якщо за рекомендований період лікування дефекти прикусу не будуть усунуті, то необхідні додаткові капи йому виготовлять безкоштовно.

Що ж вибрати?

Відразу визначити, краще елайнери або брекети, не можна. Оптимальне рішення залежить від конкретної проблеми. Ось чому спершу потрібна консультація ортодонта в нашій клініці, а вже після буде прийнято правильне рішення про метод виправлення прикусу.

Автор статті:
Ортодонт

Детальніше про послуги