CAD/CAM – виготовлення ортопедичних конструкцій

28.01.2022

Технології активно впроваджуються у різні сфери діяльності, і сучасна стоматологія не є винятком. Так, якщо раніше коронки та інші протези виготовляли методом ручного лиття, то зараз все активніше застосовується більш ефективна та швидка, а головне точна технологія CAD/CAM. Фактично, це деталізоване комп'ютерне моделювання з наступним автоматизованим процесом виготовлення зубних протезів на фрезерних верстатах.

Оскільки CAD/CAM технологія вже перетворюється на норму для стоматологічної ортопедії, ми в клініці «Дент Арт» вирішили розповісти детальніше про те, що це таке, навіщо використовувати комп'ютерне моделювання і які його переваги відносно традиційних способів отримання зубних протезів.

Що таке CAD/CAM?

Насамперед варто пояснити значення цих абревіатур:

  • CAD розшифровується як Computer Assisted Design, тобто комп'ютерна допомога у дизайні/проектуванні (а застосовно до стоматології – у моделюванні).
  • CAM – це Computer Aided Manufacturing, тобто комп'ютерна допомога у виготовленні/виробництві.

Відповідно, CAD/CAM технологія — це прогресивна методика, що дозволяє автоматизувати основні етапи створення коронок та інших зубних ортопедичних конструкцій. Спочатку за результатами цифрового 3D-сканування у спеціальній програмі створюється модель протеза, який ідеально підходить конкретному пацієнтові. А вже після цього всі отримані дані передаються на спеціальне обладнання, що виточує коронку.

Для виробництва використовуються фрезерні верстати з ЧПУ, тобто числовим програмним управлінням. Це обладнання, яке вже не перший десяток років використовується у різних виробничих сферах. Але підхожі для стоматології верстати для обточування з'явилися відносно недавно. З того часу технологія CAD/CAM і стала набирати популярності.

Навіщо потрібна CAD/CAM, у чому її відмінність від традиційних методів?

Класична процедура створення коронок та інших протезів передбачала спочатку етап зняття відбитків — далеко не найбільш приємну та комфортну процедуру для пацієнтів. Після цього методом лиття виготовлялася ортопедична конструкція. Причому між цими етапами часто була велика пауза в часі — кілька тижнів. Плюс таке ручне виробництво все одно залишало ризики невідповідності, коли коронка не підходила та була потрібна корекція або переробка.

CAD/CAM робить комфортнішим етап моделювання та прискорює процес виготовлення зубного протеза. При цьому рівень точності лише підвищується. А ще це справді універсальний метод, адже використовується не тільки для коронок чи мостів, а й для вкладок, абатментів під час імплантації тощо.

Переваги CAD/CAM:

  1. Відсутність дискомфорту під час сканування ротової порожнини.
  2. Висока швидкість виготовлення зубного протеза, оскільки моделювання відбувається буквально в нашій клініці на очах у пацієнта — у спеціальній програмі на комп'ютері.
  3. Максимальна точність виготовлення: відхилення не перевищують 15-20 мікрометрів, що у 3-5 разів менше, ніж при ручному литті. Також цій технології не притаманні такі проблеми, як усадка, деформація чи перегрів матеріалу.
  4. Універсальність. З CAD/CAM виготовляються конструкції різної складності та форми. Технологія застосовується з різними матеріалами, починаючи від металокераміки або кераміки та закінчуючи діоксидом цирконію, титаном тощо.
Автор статті:
Гнатолог, Ортопед

Детальніше про послуги