Що таке "тетрациклінові зуби"?

06.06.2022

Терміном "тетрациклінові зуби" позначається одна з патологій зубної емалі, яка не пов'язана з карієсом. Причиною такого ураження зубів є прийом антибактеріальних препаратів групи тетрациклінів (власне, звідси й назва). Емаль через цей лікарський препарат може змінювати колір — зазвичай стає сіро-коричневою.

У даній статті ми розповімо вам, чому виникає така проблема, якими є симптоми та можливі негативні зміни емалі, а також як відбілити «тетрациклінові зуби».

Причини "тетрациклінових зубів"

Така патологія є наслідком прийому тетрацикліну. Причому зміна кольору емалі найчастіше пов'язана зі способами потрапляння антибіотика в організм. Так «тетрациклінові зуби» можуть з'явитися при прийомі різних форм ліків:

  • таблеток;
  • мазей;
  • і навіть у результаті потрапляння тетрацикліну в організм дитини через кров від вагітної матері. У цьому випадку «тетрациклінові зуби» виявляються лише при їх прорізуванні в малюка.

Також слід пам'ятати, що реакція на лікування препаратами тетрацикліну може бути відстроченою.

Найбільш схильні до патології діти та підлітки, які приймають тетрациклін. А все тому, що їхня емаль ще знаходиться на стадії формування і більш сприйнятлива до цього антибіотика. А ці ліки, навіть незважаючи на таку побічну дію, використовуються досить часто, адже допомагають при різних серйозних хворобах, включаючи пневмонію, шкірні інфекції, холеру.

Зрідка зубна емаль може фарбуватись у сіро-коричневий колір і без прийому тетрацикліну. У цьому випадку теж може використовуватися термін "тетрациклінові зуби", але причини вже інші:

  • негативний вплив ультрафіолетового випромінювання;
  • тяжкі алергічні реакції нетипового характеру;
  • контакти з хімічними речовинами (барвники, реагенти тощо).

Симптоми "тетрациклінових зубів"

Основний прояв патології — зміна кольору зубної емалі. Першою, як правило, реагує пришийкова зона зубів. Також ураження може бути помітним на бічних поверхнях. Іноді емаль повністю змінює колір, іноді з'являються лише характерні плями.

Відтінок теж може бути різним: жовтуватим, сірим, помаранчевим чи коричневим. Глибина ураження прямо залежить від обсягу накопиченого у тканинах тетрацикліну. Відповідно, виділяють три стадії пігментації "тетрациклінових зубів":

  • слабке фарбування за відсутності структурних змін емалі. В такому випадку можна вирішити проблему, виконавши офісне відбілювання зубів;
  • повна зміна кольору;
  • глибоке фарбування в районі зубних шийок. Щоб виправити такі "тетрациклінові зуби", лікування вже передбачає протезування вінірами.

Крім суто візуальних змін, інші симптоми, на зразок болю або підвищеної чутливості, відсутні.

Чи можна відбілити "тетрациклінові зуби"?

Тетрациклін, що опинився в зубній емалі, з організму вже не вивести. Але є два способи вирішити таку проблему, як «тетрациклінові зуби»: відбілювання або вініри.

Результати відбілювання можуть бути задовільними лише при незначній та рівномірній пігментації зубної емалі. У «Дент Арт» для цього ми використовуємо технологію ZOOM 4 із подальшим застосуванням домашніх кап для освітлення.

У складних випадках з глибоким забарвленням зубної емалі, а також за відсутності бажаного ефекту від офісного відбілювання зубів, проблему усуває тільки мікропротезування — це в основному вініри та люмініри.

Автор статті:
Пародонтолог

Детальніше про послуги