Які коронки краще ставити на жувальні зуби?

30.06.2021

Жувальні зуби (моляри) активно беруть участь у процесі пережовування їжі та піддаються серйозним навантаженням. Через це й до пошкоджень вони схильні сильніше й нерідко першими потребують відновлення.

При протезуванні молярів найчастіше застосовуються поодинокі коронки. Але сучасний асортимент відповідних конструкцій і матеріалів їх виготовлення великий. Тому питання, які коронки ставлять на жувальні зуби, не втрачає актуальності. Наші стоматологи-ортопеди «Дент Арт» допоможуть розібратися в цьому питанні.

Різновиди коронок на жувальні зуби

Моляри піддаються серйозним жувальним навантаженням. Отже, для їх відновлення (протезування) повинні застосовуватися тільки ті матеріали, які витримують сильний вплив. Зазвичай мова йде про тиск аж до 60 кг, причому в результаті нього фізичні властивості коронок повинні зберігатися. Витримати подібний вплив можуть конструкції з металокераміки та діоксиду цирконію. Власне, це і відповідь на питання, які коронки ставлять на жувальні зуби сьогодні.

Розглянемо докладніше кожен вид:

  • Металокерамічна коронка. Така конструкція складається з двох шарів. Для міцної основи використовує метал, в тому числі титан, кобальт-хром або золото. Каркас покривається керамічним шаром, що й забезпечує прийнятну естетику.
  • Суцільнокерамічні конструкції на базі діоксиду цирконію також є двошаровими. Знову ж зовнішній шар складається з кераміки. А ось каркас виконаний з напівпрозорого матеріалу — діоксиду цирконію. Він характеризується високою міцністю, зносостійкістю та довговічністю. Для жувальних зубів саме такі коронки — найкращий і оптимальний вибір. Вони можуть прослужити понад 17-20 років, тоді як термін служби металокераміки на практиці рідко досягає 15 років.

Як вибрати найкращу коронку для молярів?

Наш стоматолог-ортопед при виборі оптимальних конструкцій для протезування жувальних зубів оцінює різні індивідуальні параметри, в тому числі:

  • вимоги до естетики;
  • кількість зубів в ряду, яким потрібне відновлення;
  • готовність до депульпації (видалення пульпи) здорових зубів і т.д.

Для поодиноких зруйнованих зубів і в разі дефекту 3-4 одиниць поспіль можна використовувати суцільнокерамічні протези на основі діоксиду цирконію.

У плані естетики найбільш виправданим вибором вважаються коронки з діоксиду цирконію. У комбінації з керамікою вони забезпечують максимальну природність в аспекті кольору, прозорості та текстури. Крім того, незалежно від освітлення вони непомітні в ротовій порожнині та не виділяються на тлі решти зубного ряду. А ось металокераміка «видає себе» під ультрафіолетом або яскравими променями сонця.

Більш предметні консультації й остаточний вибір коронок для молярів здійснюється в індивідуальному порядку — під час прийому в наших ортопедів у клініці «Дент Арт».

Автор статті:
Гнатолог, Ортопед

Детальніше про послуги