Контактний карієс: особливості та лікування

29.11.2021

Контактний карієс (також використовується термін «проксимальний») — одна з форм цього стоматологічного захворювання, при якій каріозний процес розвивається не на жувальних поверхнях, а між зубами. Виявити його на ранніх стадіях складніше, адже характерні плями непомітні. Вони теж ховаються між зубами. При цьому лікування карієсу займає більше часу та є дорожчим.

Як проявляється контактний карієс?

Карієс між зубами на етапі плями найчастіше є непоміченим. Його точно не помітить сам пацієнт. Але й стоматолог без проведення додаткової діагностики також може пропустити проксимальний карієс. А все тому, що каріозне ураження «ховається» на прилеглих один до одного зубних поверхнях, у тому числі з внутрішнього боку зубів. Відповідно, перші симптоми виникають вже тоді, коли починається руйнування емалі. Тоді карієс між зубами проявляється так:

  • з'являється дискомфорт у відповідь на гаряче чи холодне;
  • виникають несподівані напади зубного болю;
  • є неприємний запах із рота.

За будь-якої з подібних скарг рекомендується відразу ж записатися на прийом до стоматолога в нашу клініку «Дент Арт».

Як діагностується контактний карієс?

Якщо каріозні ураження жувальних поверхонь зуба не викликають складнощів з діагностикою у стоматолога, то якщо йдеться про проксимальний карієс, то просто огляду порожнини рота зазвичай мало. Патологічний процес часто прихований між зубами та без додаткової діагностики не обійтися. «Золотим стандартом» у такому випадку є променеві методи дослідження, зокрема рентгенографія чи комп'ютерна томографія.

Променева діагностика дозволяє виявити проксимальний карієс навіть на стадії плями, тобто тоді, коли емаль ще не почала руйнуватися. У такому разі лікування карієсу можливе без бормашини та свердління.

Лікування карієсу між зубами

Контактний карієс лікується тими самими способами, що й інші його різновиди. Але каріозні ураження торкаються двох сусідніх зубів, а значить лікувальні маніпуляції мають бути спрямовані на обидві одиниці. Лікування карієсу прямо залежить від стадії, на якій виявлено захворювання:

  1. Якщо емаль зубів не зруйнована, проксимальний карієс можна вилікувати методом ICON без застосування бормашини. На уражені ділянки емалі наноситься спеціальний гель, який проникає всередину тканин зуба та усуває ураження.
  2. Якщо емаль почала руйнуватися (карієс між зубами виявлено на другій і пізніших стадіях), то буде потрібним препарування з видаленням уражених ділянок зубів і подальшою реставрацією їх форми за допомогою пломбувальних матеріалів. На цьому етапі особливу увагу необхідно приділити правильному відновленню контактного пункту (місця зіткнення двох одиниць). Грамотно відтворена анатомія дозволить уникнути повторного розвитку карієсу та проблем з яснами.
  3. При глибокому ураженні, коли контактний карієс дістався дентину і пульпи, може знадобитися лікування каналів двох зубів.

Як не допустити контактний карієс?

Одна з причин розвитку карієсу між зубами — нехтування базовими рекомендаціями щодо гігієни. Це стосується як домашнього догляду, зокрема використання зубної нитки для очищення міжзубного простору, так і профгігієни.

Відвідування нашої клініки «Дент Арт» для професійного догляду рекомендується раз у півроку. Крім ретельного рятування від нальоту, який у домашніх умовах повністю видалити неможливо, наші стоматологи навчають правил флоссингу (чистки зубною ниткою).

Автор статті:
Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги