Лікування зубів при грудному вигодовуванні

27.06.2022

Часто під час вагітності стан зубів майбутньої мами погіршується. І у списку перших завдань після пологів є пункт “записатися до стоматолога та виконати лікування зубів”. Але відразу виникає питання, а чи можна робити це при грудному вигодовуванні (далі ГВ). Чи краще перенести це завдання на пізніший термін?

Стоматолог нашої клініки “Дент Арт” допоможе молодим мамам розібратися з цією дилемою та розкаже в подробицях про лікування зубів при ГВ.

Що можна й потрібно лікувати під час годування грудьми?

Головні страхи мам пов'язані з рентгеном, можливим призначенням антибіотиків, анестезією. Складається враження, що все це з грудним вигодовуванням не сумісне. Насправді категоричних заборон не так багато, просто є окремі обмеження. Більше того, ослаблені під час вагітності зуби залишати без належної уваги не можна, інакше дрібні проблеми швидко переростуть у більш серйозні.

Карієс і інші зубні інфекції треба лікувати без зволікань. Вони є небезпечними як для мами, так і для дитини. Разом із молоком інфекції можуть потрапити до дитячого організму. Тому під час годування грудьми потрібно лікувати такі патології, як:

  • карієс;
  • гінгівіт;
  • пародонтит.

Крім того, не потрібно боятися відновлювати пошкоджені зуби за допомогою пломбувальних матеріалів. Якщо відкладати цю справу до останнього, то потім доведеться вдаватися до більш серйозних і витратних процедур, включаючи встановлення коронок або імплантацію.

Чи можна робити анестезію під час годування грудьми?

Препарати місцевого знеболювання, що використовуються сьогодні в стоматології, є абсолютно безпечними для здоров'я. Їхні діючі речовини швидко виводяться з організму. Відповідно, лікування зубів при ГВ не потребує відмови від них: терпіти біль та дискомфорт точно не доведеться.

Достатньо попередити лікаря про те, що ви годуюча мама, а він підбере анестезію з мінімальним терміном дії. Якщо ви хочете перестрахуватися ще більше, то перед візитом до стоматолога зробіть невеликий запас грудного молока, а через 2-3 години після лікування з анестезією зробіть зціджування і просто вилийте цю порцію.

Лікування зубів при ГВ та рентген: можна чи не можна?

Ще одне суперечливе питання для мам, що годують, — як же лікувати зуби, якщо не можна зробити діагностику. Насправді від рентгена чи комп'ютерної томографії зубів відмовлятися не доведеться. Це безпечні процедури, особливо якщо дотримуватися найпростіших заходів додаткової безпеки.

Так, при грудному вигодовуванні треба:

  • захистити молочні залози від променевого навантаження. Для цього перед рентгеном чи КТ надягається спеціальний свинцевий фартух на тіло;
  • зробити невеликий запас грудного молока перед діагностикою. Після неї у деяких мам, що годують, відзначається зниження лактації. Але, по-перше, це не у всіх. По-друге, це є нормою після таких обстежень. Ситуація з лактацією швидко нормалізується.

Яке лікування зубів під час ГВ під забороною?

Є ряд стоматологічних процедур, які часто годуючим мамам не рекомендовані. До них належить таке:

  • відбілювання зубів. Процедура на здоров'я зубів прямо не впливає, так що можна буде піти до стоматолога та зробити білу посмішку вже після завершення ГВ;
  • медикаментозне лікування з використанням антибактеріальних препаратів та деяких знеболювальних, таких як аспірин, анальгін, цитрамон. Антибіотики під забороною для мами, що годує, як і анальгетики, і аспірин. Усі вони небезпечні дітей;
  • Вживлення зубних імплантатів. Імплантація — складна хірургічна процедура. Вона супроводжується прийомом антибіотиків. Плюс відразу після пологів у мами зберігається дефіцит мінералів у кісткових тканинах, що підвищує ризик неприживлення імпланта.
Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги