Чи можна робити МРТ з брекетами?

02.06.2021

У сучасній медицині МРТ (тобто магнітно-резонансна томографія) вважається одним з найбільш інформативних і точних методів інструментальних обстежень. Для візуалізації різних органів і тканин організму тут застосовується явище ядерного магнітного резонансу, в основі якого лежить вимірювання реакції на магнітні поля. Через це МРТ, як правило, не можна проводити пацієнтам з кардіостимуляторами та великими металевими імплантатами в тілі. У зв'язку з цим нерідко виникає питання, чи можна робити МРТ з брекетами?

Дозволяється чи ні виконувати МРТ при наявності брекетів?

Пацієнти, які планують виправляти прикус, часто цікавляться в ортодонтів, чи зможуть вони під час носіння брекет-систем пройти МРТ. Думки про те, що наявність брекетів вважається абсолютним протипоказанням для виконання такого обстеження, помилкові. При наявності вагомих показань МРТ з брекетами виконувати можна (і навіть потрібно), і жодних ризиків для здоров'я пацієнта відповідна діагностична процедура не несе.

Брекети можуть пошкодитися через МРТ?

Ще один міф пов'язаний з тим, що проведення МРТ з брекетами може стати причиною пошкодження або деформації використовуваної ортодонтичної конструкції. Насправді в ході магнітно-резонансної томографії з брекет-системою нічого не станеться, в тому числі вона:

  • не розплавиться;
  • не зламається та не деформується;
  • точно не зашкодить зубам і / або не травмує ясна;
  • не почне виділяти жодні токсини та шкідливі речовини через вплив магнітних полів.

Отже, ризиків для здоров'я немає, як і зниження ефективності ортодонтичного лікування.

Брекети можуть впливати на точність МРТ-обстеження?

А ось така ймовірність дійсно є. Якщо у вас не титанові або керамічні брекети, то присутній в складі конструкції метал може резонувати з електромагнітними полями томографа. Через це на отриманому знімку можлива поява артефактів, тобто розмитостей або спотворень. Але подібне може статися тільки, якщо виконується МРТ головного мозку з брекетами, а сама конструкція опиниться в безпосередньому «полі зору» магнітно-резонансного томографа.

При обстеженні хребта, суглобів або інших органів точність МРТ не знижується.

Якщо має бути МРТ голови, то рекомендується під час планового візиту до ортодонта уточнити інформацію стосовно матеріалів виготовлення брекет-системи. Якщо у вас керамічні брекети, то спотворення результатів не буде, а значить і хвилюватися за точність обстеження не потрібно.

А якщо у вас саме металеві апарати, то для забезпечення еталонної точності МРТ головного мозку в індивідуальному порядку може розглядатися питання зняття брекет-системи на час проведення діагностичної процедури.