Види та вартість металевих брекетів

04.07.2022

Брекет-системи з металу є традиційними апаратами для усунення різних дефектів прикусу. Вони використовуються багато років і добре справляються зі своїм основним завданням — вирівнюванням зубів та створенням бездоганної усмішки.

Лікар-ортодонт нашої клініки «Дент Арт» розповість, чому металеві брекети хороші, які їх види бувають, а також підкаже, скільки їх носити та як доглядати за конструкціями.

Металеві брекети: види та переваги

До сильних сторін брекет-систем із металу належать:

  1. Універсальність. Вони допомагають усувати різні проблеми прикусу, включаючи найскладніші випадки.
  2. Доступність. Ціна металевих брекетів нижча, ніж аналогів з кераміки або сапфіру.
  3. Надійність. В основі цих апаратів лежать металеві компоненти, які добре протистоять механічним ушкодженням та, як правило, витримують випробування твердою їжею.

Також брекет-системи з металу досить варіативні. Так, виділяють наступні види таких апаратів:

  • металеві лігатурні брекети. Активація такої системи відбувається за допомогою спеціальних лігатур — гумок або дротиків. Для регулювання тиску на зуби ці елементи лікар-ортодонт змінює, причому досить часто — не рідше ніж раз на місяць. Загалом металеві лігатурні брекети дуже громіздкі та неестетичні, зате найпривабливіші за ціною;
  • металеві самолігуючі брекети. Вони ж безлігатурні. У самих пластинах є паз із мініатюрною клямкою для фіксації дуги, а лігатур немає. Відповідно, металеві безлігатурні брекети не такі громіздкі та менш помітні оточуючим, плюс під час лікування не потрібно часто відвідувати ортодонта;
  • лінгвальні чи внутрішні металеві брекети. Такі апарати фіксуються з внутрішньої сторони зубів, тому для оточуючих вони не помітні. Ціна таких металевих брекетів вища, плюс є й інші «підводні камені», включаючи тривалу адаптацію, складніший догляд, ризики проблем із дикцією.

Чим відрізняються металеві брекети від керамічних?

Брекет-системи з металу міцніші та дешевші, причому останній фактор не знижує ефективність усунення неправильного прикусу. Є у металевих конструкцій і мінуси на фоні кераміки:

  • низька естетичність — вони набагато помітніші оточуючим;
  • не підходять людям з алергічними реакціями на метал;
  • громіздкі розміри часто підвищують вимоги до домашньої гігієни. Частково це питання вирішують металеві самолігуючі брекети.

Як працюють металеві брекети?

Суть ортодонтичного лікування за допомогою брекет-систем зводиться до створення постійного впливу на зуби. Цей тиск зміщує зубні одиниці у фізіологічно правильні позиції. Головна роль у цьому процесі надається дузі.

У процесі лікування ортодонт змінює дуги і коригує тиск, що створюється ними. А зубний ряд поступово рухається в потрібному напрямку. Так відбувається вирівнювання зубів, усуваються міжзубні проміжки та інші дефекти прикусу.

Скільки носити металеві брекети?

Тривалість ортодонтичного лікування визначається насамперед складністю патології, яку слід виправити. Для незначних проблем період носіння становить до 1.5 року. Складні дефекти прикусу можуть збільшити термін до 2.5-3 років. При цьому металеві безлігатурні брекети дозволяють на 2-4 місяці прискорити лікування на фоні застосування лігатурних апаратів.

Також врахуйте, що плановий період носіння брекет-систем іноді відрізняється від фактичного, але різниця зазвичай не перевищує кілька місяців.

Як доглядати за металевими брекетами?

Основна рекомендація полягає у ретельній гігієні порожнини рота. Чистити зуби та брекети треба після кожного прийому їжі. Плюс у домашньому користуванні обов'язково мають бути спеціальні ортодонтичні щітки, зубні нитки або іригатори.

У період звикання до брекетів рекомендована переважно рідка та м'яка їжа. Потім строгих заборон немає, але брекети з металу все ж таки краще оберігати від особливо твердих продуктів і хоча б обмежувати їх в раціоні.