Болить зуб після видалення нерва, що робити?

14.06.2021

Депульпація, тобто процедура видалення зубного нерва (пульпи з судинно-нервовим пучком зуба), є однією з ключових складових лікування каналів зуба (ендодонтії). Після такої стоматологічної маніпуляції зуб називають «мертвим», в ньому вже немає кровопостачання та нервових закінчень. Але нерідко буває так, що видалення нерва відбулося, а проблемний зуб все одно викликає дискомфорт або біль.

Чи потрібно боятися подібних ситуацій? Чому болить зуб після видалення нерва? Чи нормально це та що робити? На ці питання ми й дамо відповідь.

Болить зуб після видалення нерва. Так і має бути?

Больовий поріг у всіх людей різний, але в будь-якому випадку тимчасовий біль після видалення нерва в стоматологічній практиці вважається нормальним явищем. Це можлива реакція організму на операцію, а робота з пульпою відноситься до оперативних втручань на зубних тканинах. У післяопераційний період може загострюватися чутливість, у результаті чого, власне, і болить зуб після видалення нерва.

Хворобливість, як правило, виникає у відповідь на будь-які подразники або механічні дії, в тому числі при надавлюванні, натисканні на зуб, у процесі пережовування їжі.

Для зняття неприємних симптомів можуть призначатися знеболюючі препарати. Зазвичай це нестероїдні протизапальні засоби, такі як парацетамол або ібупрофен. Завдяки їм видалення нерва та його наслідки не впливають на звичний ритм життя.

Скільки болить зуб після видалення нерва?

Потрібно розуміти, що в нормі біль після депульпації є тимчасовим явищем. У переважній кількості випадків будь-який дискомфорт зникає через 1-2 дні, максимум тиждень. Після цього натискання, прийом їжі і інші дії вже не викликають хворобливість.

Важливо! Якщо біль зберігається довше, замість загасання навпаки наростає, то потрібно негайно звертатися до лікаря.

Причиною того, що тривалий час болить зуб після видалення нерва, можуть бути такі ускладнення або помилки під час ендодонтичного лікування:

  • лікар не виявив усі кореневі канали, тобто частково судинно-нервовий пучок зуба зберігся;
  • під час видалення нерва пошкоджені ясна;
  • не було виконане якісне механічне та медикаментозне очищення каналів, через що розвинулася інфекція або залишилися частини пульпи;
  • в ясна потрапили сторонні предмети або антисептичні засоби;
  • у каналі залишилися уламки інструменту або лікарем були допущені інші помилки;
  • є інфекція в проблемному зубі.

Додаткові ознаки того, що видалення нерва пройшло не гладко

Якщо больові відчуття зберігаються тривалий час, то ендодонтичне лікування, ймовірно, пішло не за планом. Додатковою ознакою проблеми, крім болю, вважається підвищена чутливість до термічних впливів. Так, якщо зуб реагує на гарячу або холодну їжу (напої), то з високою часткою ймовірності можна припускати, що запальний процес повністю не усунений і / або видалена лише частина нерва (пульпи).

Тривале збереження дискомфорту при натисканні на депульпований зуб може свідчити про проблеми з самою пломбою. У рідкісних випадках може розвинутися алергія на пломбувальний матеріал. Але значно частіше саме форму пломби не ідеально підганяють під прикус, що досить швидко вирішується шліфуванням пломби або її заміною.

А от гострий біль, що виникає не відразу, а через певний час після видалення нерва зуба у верхній щелепі, може бути ознакою запалення гайморових пазух (гаймориту). У такому випадку стоматологу може знадобитися допомога отоларинголога (ЛОРа), але саме лікування, як правило, зводиться до прийому медикаментів.

Що робити, якщо турбує депульпований зуб?

Якщо болить зуб після видалення нерва, то основні правила для пацієнта зводяться до наступного:

  1. Не потрібно терпіти біль або чекати, коли все пройде. Легку хворобливість відразу після видалення нерва варто знімати медикаментами, які були рекомендовані стоматологом. Якщо біль наростає, має спазмуючий характер, то без зволікань звертайтеся до лікаря. Він проведе необхідну діагностику та підбере оптимальне лікування.
  2. Не займайтеся самолікуванням. Тривалий біль свідчить про наявність проблем. Прийом знеболюючих у такому випадку допоможе лише зняти симптоми, проте самі ускладнення можуть прогресувати.
  3. Слідкуйте за іншими симптомами, крім болю. Підвищення температури тіла, будь-які виділення з ясен, сильна набряклість — все це приводи для негайного звернення до стоматолога.
Автор статті:
Пародонтолог, Терапевт, Ендодонтист

Детальніше про послуги