Як ставлять коронку на зуб?

27.07.2021

Для відновлення цілісності зубного ряду в стоматологічній практиці нерідко ставлять коронку на зуб. Це ортопедична конструкція, яка повинна «взяти на себе» жувальні навантаження й усунути наявні естетичні дефекти. Успішно вирішити ці завдання допомагає те, що протезування зуба сьогодні являє собою відточений алгоритм дій з дотриманням обов'язкових етапів лікування, починаючи від попередньої підготовки та закінчуючи приміркою й остаточною фіксацією коронки.

Наші стоматологи-ортопеди «Дент Арт» щодня виконують цю роботу. Вони й розкажуть, як поставити коронку на зуб покроково.

Попередня підготовка до протезування

Коронки ставлять з двох причин:

  • щоб захистити серйозно зруйнований зуб. При сильному руйнуванні спроби реставрації за допомогою пломбувального матеріалу малоефективні та недоцільні. В цьому випадку рекомендоване ортопедичне лікування з установкою коронки;
  • щоб компенсувати відсутність зуба. Тут використовується або мостовидний протез, для чого потрібна підготовка і здорових «сусідів», або протезування на імплантатах. В останньому випадку до установки коронки виконується імплантація зі вживленням штучного кореня в щелепу.

Якщо коронкова частина одиничного проблемного зуба збережена (наприклад, при його потемнінні або частковому пошкодженні), то обов'язковим підготовчим етапом є препарування. Чи потрібно буде видаляти пульпу зуба, залежить від виду коронки й інших індивідуальних особливостей. Перед тим, як поставити коронку на сильно зруйнований зуб, виконується його депульпація з пломбуванням каналів і відновленням коронкової частини за допомогою кульшових вкладок. Вони надають зубу необхідну форму для подальшого протезування.

Наступним підготовчим етапом виступає зняття відбитків щелеп. Якщо раніше використовувалися тільки зліпки з гіпсу або силіконової маси, то зараз у нас в «Дент Арт» пропонується прогресивна, комфортніша для пацієнта процедура цифрового сканування. На підставі отриманих тривимірних моделей у спеціалізованій зуботехнічній лабораторії виготовляється коронка.

При необхідності заміни старої ортопедичної конструкції на нову підготовчий етап включає процедуру розпилювання наявної коронки. Зробити все потрібно так, щоб опорний зуб не було пошкоджено, адже після спеціальної обробки він знову виконуватиме роль опори.

Препарування (обточування) під коронку

Препарування — це процедура зняття поверхневих зубних тканин, що передує протезуванню. Вона проводиться тоді, коли зуб частково збережений (кульшова вкладка не використовувалася). Скільки тканин потрібно знімати, залежить від того, яку коронку на зуб ставлять:

  • цирконієву. В цьому випадку опорний зуб може не піддаватися депульпації, оскільки потрібно прибрати мінімальний обсяг тканин (товщина 0.4-0.6 мм);
  • металокерамічну. В цьому випадку попередньо може знадобитися видалення пульпи. Справа в тому, що металокерамічні коронки досить товсті, а значить, знімати треба не менше 1.5-2 мм тканин. У такому випадку без депульпації є ризики запалення пульпи. Але рішення про необхідність видалення пульпи приймає наш стоматолог-ортопед в індивідуальному порядку.

Незалежно від матеріалу коронки під час препарування зуб полірується до блиску, що забезпечує герметичне та щільне прилягання реставрації. Це ж буде запорукою загальної довговічності протезування зуба.

Примірка й остаточна фіксація

Коли коронка виготовлена ​​в зуботехнічній лабораторії й доставлена ​​в нашу клініку, починається фінальний етап протезування. Спочатку виконується обов'язкова примірка, яка дозволяє нашому стоматологу-ортопеду переконатись у відсутності будь-яких похибок і дефектів. І тільки після цього виконується остаточна фіксація з використанням спеціального цементу.

Автор статті:
Ортопед

Детальніше про послуги