Консультація ортодонта для дітей, коли звертатися?

31.05.2021

Сьогодні неправильний прикус у дітей можна передбачити ще до прорізування дебютних молочних зубів. У той же час сучасна стоматологія виступає однозначно проти занадто раннього використання брекет-систем. Може здатися, що ці твердження суперечать одне одному, проте насправді це не так. Лікування прикусу в дітей може допускати використання різних апаратів, включаючи тренувальні пластинки, непомітні елайнери тощо.

У будь-якому випадку всім батькам потрібно знати, коли рекомендований перший візит до ортодонта з дитиною та які види ортодонтичного лікування рекомендовані в тому чи іншому віці.

Коли потрібен дебютний візит до ортодонта?

Найкраще вперше показатися стоматологу-ортодонту з дитиною у віці від 3 до 5 років. Вже тоді наші досвідчені фахівці «Дент Арт» можуть виявити неправильний прикус у дітей і зробити коригувальні заходи.

Якщо почати діяти вже в цьому віці, то й результати не змусять себе чекати. До того ж і саме ортодонтичне лікування не завдасть особливих незручностей і відчутного дискомфорту дитині.

Ортодонт під час першого прийому запропонує виконання панорамного знімка щелепи. Хвилюватись, що дане обстеження зашкодить дитині, не варто. Променеве навантаження від такого знімка не перевищує 0,3% від допустимої річної норми. А отримані результати допоможуть виявити наступне:

  • сформованість усіх постійних зубів;
  • наявність / відсутність надкомплектних зубів;
  • наявність / відсутність зубів з неправильним розташуванням.

Фактори, що підвищують ризики розвитку неправильного прикусу в дітей

Серед головних причин проблем із прикусом виділяють генетику. Саме по зубах батьків можна передбачити майбутній стан зубощелепного апарату їхніх дітей ще до появи молочних зубів. Але, крім спадковості, є чимало інших чинників ризику, на багато з яких батьки можуть прямо впливати. До них належать:

  • штучне вигодовування та відмова від застосування ортодонтичних сосок (з отвором у нижній частині);
  • тривале використання пустушок (рекомендується відмовитися від них до року);
  • звичка малюка смоктати палець;
  • носове дихання дитини;
  • нічний скрегіт зубами;
  • звичка гризти олівці, ручки тощо.

Лікування прикусу дітей наймолодшого віку

При наявності показань уже з 5 років дітям можуть бути рекомендовані спеціальні тренувальні пластинки для виправлення прикусу. Це тренувальні апарати, які коригують роботу мускулатури та сприяють правильному розвитку кісткових тканин, допомагають розширити зубний ряд або навіть усунути логопедичні дефекти. Конкретні конструкції підбираються строго індивідуально.

Дитячі пластинки для виправлення прикусу робляться або з пластику, або з металу. Вони знімні, тобто не заважають при чищенні зубів і прийомах їжі. Основне завдання — носити їх не менше обумовленого лікарем часу, інакше від застосування не буде належного ефекту.

Важливо! Тільки в юному віці на щелепні кістки та м'язи можна вплинути, а у дорослих можна змінювати тільки положення зубів у ряду, якщо ж цього недостатньо, то доводиться видаляти зуби.

Виправлення прикусу в дітей після 6 років

Чим доросліша дитина, тим ширший вибір ортодонтичних конструкцій, які можуть використовуватися для усунення дефектів прикусу. Основними апаратами сьогодні прийнято вважати незнімні брекет-системи. Але якщо мова йде про апарати, які встановлюються на всю щелепу, то використовувати їх до 10-12 років, тобто до прорізування всіх постійних зубів, не можна. А от брекет-системи, які ставляться тільки на окремі зуби, можуть бути встановлені дітям і до 10 років.

Альтернативою брекетів можуть бути елайнери. Це прозорі, припасовані до зубів (тому й малопомітні) капи. Вони знімні, що спрощує чистку та процес прийому їжі. Але їх не застосовують раніше 14 років (до припинення зростання щелепи).

В цілому ортодонти не рекомендують раннє застосування брекетів і елайнерів, оскільки через зростання скелета (а значить, і щелепних кісток) дитини можливий новий рух зубів, а значить, може знадобитися повторне ортодонтичне лікування.

Тому до завершення стадії зростання (зазвичай до 14 років) краще лікувати неправильний прикус у дітей коригуючим впливом, для чого підходять різні знімні тренувальні пластинки, капи й т.д.

Детальніше про послуги