Пломба або коронка?
Якщо почався процес руйнування зубів, то на прийомі у стоматолога, як правило, доводиться вибирати оптимальний метод реставрації. Дилема зводиться до відновлення за допомогою пломби або коронки. Давайте з'ясуємо, який варіант краще і чому?
Через що руйнуються зуби?
Відновлювати зуби доводиться тоді, коли почався / розвинувся патологічний процес їх руйнування. Навіть в ситуації з регулярним, ретельним домашнім доглядом і плановими відвідуваннями стоматолога нашої клініки, немає гарантій, що вдасться уникнути такої проблеми.
Найчастіше руйнування зуба - це комплексна проблема, обумовлена як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками. Через демінералізацію тканин погіршується стан емалі. Потім починає руйнуватися дентин, утворюється порожнина, після чого патологічний процес активно прогресує.
До основних причин руйнування відноситься:
- карієс і сприяюча його розвитку мікрофлора в ротовій порожнині;
- дефіцит корисних мікроелементів, включаючи фосфор, фтор, молібден, вітаміни;
- підвищена кислотність через активне вживання не самої здорової їжі (солодкої газованої води, швидких вуглеводів і т.д.);
- наявність зубних відкладень.
Основні методи відновлення зубів і їх відмінності
Сьогодні виділяють два основних способи реставрації зубів, а саме:
- установка пломб (світлотвердіючих або фотополімерних). Це прямий метод відновлення;
- виготовлення коронок з металокераміки, кераміки, цирконію і т.д. Непрямий метод реставрації.
При лікуванні карієсу і ряду інших захворювань зубів найчастіше використовують прямий метод, тобто пломбування. Композитний пломбувальний матеріал заповнює порожнину, а також використовується для нарощування втрачених живих тканин. Сама реставрація створюється стоматологом безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта.
Пломба - це традиційний спосіб відновлення, що вважається звичним, надійним і перевіреним. Але з її допомогою можна усунути тільки невеликі дефекти. Так, і загальний термін служби у пломб не такий великий, як багато хто думає.
Так, межа між природними зубними тканинами і пломбувальним матеріалом - вразливе місце. Згодом (зазвичай до 4-5 років) крайове прилягання пломби незмінно погіршується. В результаті можливий розвиток вторинного карієсу, що потребуватиме повторної реставрації. Також стінки зуба будуть стоншуватися, що підвищує ризики відколів та інших пошкоджень, в тому числі при пережовуванні не найбільш твердої їжі.
Коронки раніше вважалися оптимальним методом відновлення сильно пошкоджених зубів, коли пломбу на них поставити вже не можна. Не користувалися вони великою популярністю і через те, що довгий час робилися з металів, і були зовсім не естетичні. Зараз же керамічні коронки від справжніх зубів не завжди можуть відрізнити навіть стоматологи, не кажучи вже про самих пацієнтів.
По суті коронка - це мікропротез, який виготовляється в зуботехнічній лабораторії, після чого фіксується на ушкодженому зубі, усуваючи його дефекти. Така реставрація сьогодні дуже міцна і надійна, а крім того чудово виглядає в плані форми, кольору, ступеня прозорості.
Що обрати пломбу або коронку?
Щоб відповісти на це питання, потрібно враховувати наступні фактори:
- розмір і форму виниклої порожнини;
- стан твердих тканин зуба (ступінь їх ослаблення);
- прогнозований термін служби реставрації. У випадку з пломбою, мова йде і про сам зуб, і про пломбувальні матеріали;
- фінансові можливості пацієнта.
При великих обсягах відновлення, пломба може виявитися малоефективним рішенням. І при пломбуванні є ризики розвитку вторинного карієсу. В цьому плані коронка більш оптимальний вибір.
На користь пломб говорить низька вартість і висока швидкість виготовлення. Правда, наприклад, технологія Cerec дозволяє і коронку виготовити за кілька годин. А фактор ціни не враховує різну довговічність реставрацій. Коронка служить понад 2 десятки років, а за цей час доведеться поміняти 4-5 пломб, що обійдеться в підсумку дорожче.
Переваги коронки перед пломбою
Відновлення зуба за допомогою коронок в сучасній стоматологічній практиці краще, ніж пломбування. Основні плюси такі:
- Коронка захищає зубні тканини від механічних пошкоджень. Відколи, мікротріщини та інші дефекти не виникають, що часто буває з ослабленими запломбованими зубами.
- Під коронкою не розвивається повторний карієс. За рахунок точного крайового прилягання забезпечується додатковий антибактеріальний захист зуба.
- Коронка дозволяє надати зубу правильну форму, захищає його від стирання.
- Естетичність. Керамічні коронки максимально наближені до природного кольору зубної емалі, імітують її в плані прозорості і відбиття світла. І такий відмінний зовнішній вигляд зберігається весь термін служби.
Відповідно, якщо руйнування досить велике, пломба - не найкращий вибір.
Записатися на безкоштовну консультацію та КТ щелепи можливо онлайн на сайті або за телефоном 0-800-331-300
Більше інформації про протезування: керамічні коронки, цирконієві коронки (безметалеві), металокерамічні коронки.