Пломба або коронка?

24.02.2021

Якщо почався процес руйнування зубів, то на прийомі у стоматолога, як правило, доводиться вибирати оптимальний метод реставрації. Дилема зводиться до відновлення за допомогою пломби або коронки. Давайте з'ясуємо, який варіант краще і чому?

Через що руйнуються зуби?

Відновлювати зуби доводиться тоді, коли почався / розвинувся патологічний процес їх руйнування. Навіть в ситуації з регулярним, ретельним домашнім доглядом і плановими відвідуваннями стоматолога нашої клініки, немає гарантій, що вдасться уникнути такої проблеми.

Найчастіше руйнування зуба - це комплексна проблема, обумовлена як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками. Через демінералізацію тканин погіршується стан емалі. Потім починає руйнуватися дентин, утворюється порожнина, після чого патологічний процес активно прогресує.

До основних причин руйнування відноситься:

 • карієс і сприяюча його розвитку мікрофлора в ротовій порожнині;
 • дефіцит корисних мікроелементів, включаючи фосфор, фтор, молібден, вітаміни;
 • підвищена кислотність через активне вживання не самої здорової їжі (солодкої газованої води, швидких вуглеводів і т.д.);
 • наявність зубних відкладень.

Основні методи відновлення зубів і їх відмінності

Сьогодні виділяють два основних способи реставрації зубів, а саме:

 • установка пломб (світлотвердіючих або фотополімерних). Це прямий метод відновлення;
 • виготовлення коронок з металокераміки, кераміки, цирконію і т.д. Непрямий метод реставрації.

При лікуванні карієсу і ряду інших захворювань зубів найчастіше використовують прямий метод, тобто пломбування. Композитний пломбувальний матеріал заповнює порожнину, а також використовується для нарощування втрачених живих тканин. Сама реставрація створюється стоматологом безпосередньо в ротовій порожнині пацієнта.

Пломба - це традиційний спосіб відновлення, що вважається звичним, надійним і перевіреним. Але з її допомогою можна усунути тільки невеликі дефекти. Так, і загальний термін служби у пломб не такий великий, як багато хто думає.

Так, межа між природними зубними тканинами і пломбувальним матеріалом - вразливе місце. Згодом (зазвичай до 4-5 років) крайове прилягання пломби незмінно погіршується. В результаті можливий розвиток вторинного карієсу, що потребуватиме повторної реставрації. Також стінки зуба будуть стоншуватися, що підвищує ризики відколів та інших пошкоджень, в тому числі при пережовуванні не найбільш твердої їжі.

Коронки раніше вважалися оптимальним методом відновлення сильно пошкоджених зубів, коли пломбу на них поставити вже не можна. Не користувалися вони великою популярністю і через те, що довгий час робилися з металів, і були зовсім не естетичні. Зараз же керамічні коронки від справжніх зубів не завжди можуть відрізнити навіть стоматологи, не кажучи вже про самих пацієнтів.

По суті коронка - це мікропротез, який виготовляється в зуботехнічній лабораторії, після чого фіксується на ушкодженому зубі, усуваючи його дефекти. Така реставрація сьогодні дуже міцна і надійна, а крім того чудово виглядає в плані форми, кольору, ступеня прозорості.

Що обрати пломбу або коронку?

Щоб відповісти на це питання, потрібно враховувати наступні фактори:

 • розмір і форму виниклої порожнини;
 • стан твердих тканин зуба (ступінь їх ослаблення);
 • прогнозований термін служби реставрації. У випадку з пломбою, мова йде і про сам зуб, і про пломбувальні матеріали;
 • фінансові можливості пацієнта.

При великих обсягах відновлення, пломба може виявитися малоефективним рішенням. І при пломбуванні є ризики розвитку вторинного карієсу. В цьому плані коронка більш оптимальний вибір.

На користь пломб говорить низька вартість і висока швидкість виготовлення. Правда, наприклад, технологія Cerec дозволяє і коронку виготовити за кілька годин. А фактор ціни не враховує різну довговічність реставрацій. Коронка служить понад 2 десятки років, а за цей час доведеться поміняти 4-5 пломб, що обійдеться в підсумку дорожче.

Переваги коронки перед пломбою

Відновлення зуба за допомогою коронок в сучасній стоматологічній практиці краще, ніж пломбування. Основні плюси такі:

 1. Коронка захищає зубні тканини від механічних пошкоджень. Відколи, мікротріщини та інші дефекти не виникають, що часто буває з ослабленими запломбованими зубами.
 2. Під коронкою не розвивається повторний карієс. За рахунок точного крайового прилягання забезпечується додатковий антибактеріальний захист зуба.
 3. Коронка дозволяє надати зубу правильну форму, захищає його від стирання.
 4. Естетичність. Керамічні коронки максимально наближені до природного кольору зубної емалі, імітують її в плані прозорості і відбиття світла. І такий відмінний зовнішній вигляд зберігається весь термін служби.

Відповідно, якщо руйнування досить велике, пломба - не найкращий вибір.

Записатися на безкоштовну консультацію та КТ щелепи можливо онлайн на сайті або за телефоном 0-800-331-300

Більше інформації про протезування: керамічні коронки, цирконієві коронки (безметалеві), металокерамічні коронки.

Автор статті:
Гнатолог, Ортопед

Детальніше про послуги