Дистальний прикус
08.07.2021Дистальний прикус — досить поширена ортодонтична патологія, яка зустрічається як на молочних, так і на постійних зубах. До характерних особливостей такого неправильного прикусу належить виступаючий вперед верхній зубний ряд і / або відповідно зсув нижньої щелепи назад. Такий неправильний прикус ще може називатися постеріальним або прогностичним.
Ознаки та класифікація дистального прикусу
При такій патології прикусу змінюється профіль обличчя, а саме:
- верхня щелепа висунута вперед;
- підборіддя невелике, недорозвинене;
- нижня губа здається короткою та піднята;
- формується «пташине обличчя».
Також до характерних рис дистального прикусу належать:
- випираючі верхні різці;
- нижні різці «заховані» за верхніми;
- немає змикання губ і зубів.
За класифікацією прикусу Енгля виділяють два різновиди дистальної патології:
- перший вид: верхні різці виражено нахилені вперед, формуючи своєрідне віяло. Бічні зуби звужені;
- другий вид: верхні центральні різці нахилені до піднебіння, а бічні — до губ.
У будь-якому з цих двох випадків може формуватися глибокий дистальний прикус. Його відмінна риса — верхні зуби сильно перекривають нижні.
Чому виникає дистальний прикус?
Спочатку в немовлят нижня щелепа знаходиться трохи позаду (від 1 до 10 мм) щодо верхньої. Завдяки грудному годуванню та поступовому формуванню жувальних функцій ситуація повинна коригуватися самостійно. Але дистальний прикус у дитини може зберегтися або навіть посилитися. До факторів ризику належать:
- штучне вигодовування;
- рахіт;
- хвороби верхніх дихальних шляхів;
- шкідливі звички, включаючи смоктання пальців;
- незбалансоване харчування дитини, яке викликає ранню втрату молочних зубів.
Дана патологія прикусу впливає не тільки на естетику. До потенційних ризиків належать:
- порушення дикції;
- розлади травлення;
- рання втрата зубів;
- неможливість ефективного протезування тощо.
Як виправити дистальний прикус?
Ортодонти нашої клініки «Дент Арт» рекомендують починати лікування будь-яких патологій прикусу якомога раніше. І дистальний прикус не виняток. Поставити відповідний діагноз дозволяє огляд у нашого фахівця. Додатково може бути призначена рентгенографія.
Виправити дистальний прикус у дитини можна ще до зміни зубів. Лікування в даному випадку націлене на стримування розвитку верхньої щелепи з одного боку та стимулювання активного розвитку нижньої — з іншого.
Досягти цього можна за допомогою спеціальних ортодонтичних конструкцій і додаткових терапевтичних заходів, включаючи шліфування зубів. Дітям, у яких ще не завершилося формування щелеп, брекети не показані. Як ортодонтичні конструкції можуть бути використані спеціальні розширювачі, капи, пластинки тощо.
Брекети є основним методом лікування у підлітків (у яких вже сформувалися щелепи) і дорослих пацієнтів. Вони, як правило, допомагають усунути навіть глибокий дистальний прикус. Період носіння брекет-систем зазвичай дуже індивідуальний.
Замість брекетів у дорослих можуть застосовуватися елайнери при дистальному прикусі. Такі індивідуальні знімні капи зовсім не помітні оточуючим і не створюють незручності для самого пацієнта. Чи можна застосовувати елайнери при дистальному прикусі у вашому випадку, чи потрібні брекет-системи, визначить наш ортодонт в під час консультацій.
У складних ситуаціях, коли брекети й інші консервативні методи ортодонтичного лікування неефективні, коригуючого впливу можна домогтися за рахунок хірургічного втручання. Воно може бути спрямоване на звуження верхньої та / або розширення нижньої щелепи.